خانه / خطبه های جمعه / اولین کسانی که بعد از انبیاء قدم به جنت می گذارند حضرت ابوبکر و عمر هستند
اولین کسانی که بعد از انبیاء قدم به جنت می گذارند حضرت ابوبکر و عمر هستند

اولین کسانی که بعد از انبیاء قدم به جنت می گذارند حضرت ابوبکر و عمر هستند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی الخلیل آنلاین، شیخ القرآن مولانا محمد عثمان در خطبه های نماز جمعه این هفته (۲۲ تیرماه ۱۳۹۷ – ۲۹ شوال ۱۴۳۹) مسجد جامع الخلیل خاش ضمن تلاوت آیات ۱ الی ۱۳ سوره لیل فرمودند:

مضامین سوره شمس و لیل هم خوان و هم سو هستند، الله تعالی بیان شواهد و دلایل را ذکر می فرمایند یعنی کسانی که عقیده اسلامی دارند و ایمان به وحدانیت الله تعالی دارند و موحد اند و کسانی که عقیده شرکی و عمل شرکی دارند اعمال اینها متفاوت و نتیجه و انجام آنها مختلف است.

آنهایی که عقیده اسلامی و توحید الله را دارند اعمال آنها بر اساس عقیده توحید و یکتاپرستی الله تعالی انجام می شود.

تنها الله معبود و لایق عبادت و بندگی است

عبادات بدنی و مالی و… آنها بر اساس عقیده توحید انجام می شود. نماز ، زکات ، دعا ، طواف و جمیع عباداتی که انجام می دهند برای الله است چراکه عقیده شان همین است که تنها الله اله است و معبود الله است و ذاتی که لایق عبادت و بندگی است فقط الله تعالی است.

لهذا نتیجه و ثمره که بعد از زندگی دنیا به دست می آید و هر عملی که ما انجام می دهیم بعد از اینکه وفات کنیم نتیجه اعمال خود را می بینیم.

الله تعالی میفرماید: کسانی که حق الله را ادا می کنند و مثلا عبادت مالی: زکات و صدقات می دهند و عبادات بدنی: نماز ، روزه ، دعا ،تلاوت و تسبیح می کنند.

(وَاتَّقَى ) و از نافرمانی الله و شرک می ترسند و شرک نمی کنند.

وَصَدَّقَ بِالْحُسْنَى (لیل۶) و ایمان و تصدیق و باور به بهشت دارد. فَسَنُیَسِّرُهُ لِلْیُسْرَى (لیل۷) برای او اعمال جنتی را آسان می کنیم.

مومن برای اعمال جنتی همیشه آماده است

کسی که نماز نمی خواند اگر ۱۰۰ کیلو بار را بگویید بردارد و حمل کند حاضر است اما اگر بگویید وضو بگیرد و نماز بخواند این عمل را انجام نمی دهد لذا حاضر است کار سختی را انجام دهد اما برای خواندن ۲ رکعت نماز صبح آماده نمی شود.

مومن برای اعمال جنتی همیشه آماده است هنگام نماز برای نماز آماده است، موسوم حج برای ادای حج آماده است و نمی گوید سرزمین مکه گرم و اعمال حج سخت اند.

فَسَنُیَسِّرُهُ لِلْیُسْرَى (لیل۷) حاجی عاشقانه و بی قرار است که به خانه کعبه برسد (لَبَّیکَ الّلهُمَّ لَبَّیکَ) پروردگارا حاضر شدم به بارگاه تو و بار بار حاضر می شوم به بارگاه تو (لَبَّیْکَ لا شَرِیکَ لَکَ لَبَّیْکَ) پروردگارا تو شریک نداری (اِنَّ الْحَمدَ وَالنِّعْمَهَ لَکَ وَالْمُلکَ لاشریکَ لَکَ) تمام تعریف های خوب و صفات الوهیت و معبودیت مختص اند برای پروردگار ،تمام نعمت های حسی و معنوی مختص اند برای تو و ملک و شاهی برای توست و پروردگارا شریک نداری در هیچ چیزی.

یک نماز در مسجد الحرام ۱۰۰ هزار نماز ثواب دارد و یک نماز در مسجد نبوی ۵۰ هزار نماز ثواب دارد.

وقتی به مسجد نبوی می روید آنجا روضه مقدس ،آن حضرت صلی الله علیه و سلم در حال آرام اند و شیخین ابوبکر و عمر هم کنار رسول الله در گنبد خضرا دفن اند.

اولین کسانی که بعد از انبیاء قدم به جنت می گذارند حضرت ابوبکر و عمر هستند

همانطور که در دنیا شیخین با رسول الله همراه بودند در دنیا پیغمبر فرمود: هر امری بود بیرون شدم من و ابوبکر و عمر ، رفتم من و ابوبکر و عمر ، فلان کار را انجام دادم من و ابوبکر و عمر.

همانطور که پیغمبر در زندگی خود و در کلمات خود این دو نفر را با خود جمع کرد الله بعد از وفات در قبر هم جمع کرد. و فردای قیامت در محشر هم اینها را حشر می کند.

فردای محشر بعد از میدان محشر داخله جنت رسول الله اولین کسی است که باغ جنت برای او باز می شود و قدم به جنت می گذارد و بعد از انبیاء اولین کسانی که قدم به جنت می گذارند از میان تمام امت ها ابوبکر و عمر هستند که قدم به جنت می گذارند. و همینطور به ترتیب عثمان و علی و …

بینا کسی است که قرآن بداند و قرآن بفهمد

کسی که در دنیا قرآن نخواند و قرآن نفهمید و کسی که زیارت حرمین را در دنیا نکرد و از دنیا رفت گویا او کور رفت. بنابراین بینا کسی است که قرآن بداند و قرآن بفهمد و قرآن گوش دهد و با داشتن امکانات به حرمین برسد.

وقتی پیغمبر صلی الله علیه و سلم به مدینه وارد شد دعا نمود و به کوه احد نگاه می کرد و فرمود: (اُحُد جَبَلٌ یحِبُّنا وَنُحِبُّهُ) کوه احد کوهی است که ما را دوست دارد و ما او را دوست داریم.

بنابراین وقتی به حج و به این سرزمین رفتید آن کوه ها را نگاه کنید به این نیت که چشم نورانی پیغمبر به آنها افتاده و آنها هم نورانی هستند مانند جبل نور در مکه و جبل ثور و کوه ها و بلاد دیگر و همچنین خانه کعبه قدم زده و طواف کرده است.

 هر کسی در راه خداوند بدهد آنچه که الله بر او واجب کرده و آنچه الله بر او فرض کرده از عقیده و عمل درست و تصدیق کند به نعمت های الله که در جنت مهیا کرده است او اهل جنت است.

مادرم مشوق و راهنما برای درس من بود

مولانا محمد عثمان در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به وفات والده خود فرمود: دعا کنید الله والده بنده را مغفرت بفرماید و در بهترین رحمت ها روحش را جا دهد. مادرم مشوق و راهنما برای درس من بود، من در سن کم قرآن را خوانده بودم و برای مدتی درس را ترک کرده بودم و مادرم گفت: اگر تو درس نخوانی این کتاب های پدرت را کی می خواند؟ از آنجائیکه پدر بنده اهل علم بود و صندوقچه ای از کتاب داشتند در روستا بعد نماز صبح همیشه به درس و تعلیم و نصیحت به مردم مشغول بودند.

مادرم به من گفت: «تو اگر درس نخوانی این کتابهای پدرت را کی می خواند؟» همین شد که در سن ۱۳ سالگی بودم گفتم من فردا برای درس می روم. آنگاه از خانه بیرون شدم و برای درس به زاهدان و بعد به پاکستان سفر کردم و در مدرسه رحیم یارخان پنجاب رفتم.

بنابراین همین جمله فوق که مادرم به من نصیحت کرد سبب شد که من از ایران به پاکستان برسم و الله تعالی علم اندکی را به من نصیب نمود و این به دعای والدین و خصوصاً این جمله مادرم انگیزه ادامه درس من شد.

قوه قضائیه در مسائل حقوقی کاملاً تدین و تقوا را اختیار کند

مدیر جامعه اسلامیه مدینه العلوم خاش در پایان سخنان خود با اشاره به آزاد شدن تعدادی از جوانان نصیر آباد سرباز ابراز خرسندی کرد و اظهار کرد: مسائل بدون تعصبات و با گفتگو و عدالت قوه قضائی صورت گرفته و ظلم و ناحقی نشد و زندانیان نصیر آباد با اتهاماتی که به آنها زده شد تبرئه شدند و به آغوش خانواده های خود برگشتند.

وی تصریح کرد: امید وارم قوه قضائیه مستقل باشد و در مسائل حقوقی کاملاً تدین و تقوا را اختیار کند و به گرایش های غیر نرود و نخواهد رفت.

ایشان در آخر از قوه قضائیه خواست: حق هر مسلمانی به او برسد و بی گناه تبرئه شود و مجرم که قابل تخفیف و ترحم است مورد ترحم قرار گیرد  چراکه حساب همه نزد الله است و همه به حق و حقیقت نائل شوند.

 الخلیل آنلاین :

www.alkhalilonline.com

کانال تلگرام الخلیل آنلاین و شیخ القرآن مولانا محمد عثمان :

http://t.me/alkhalillonline

 http://t.me/molana_mohammadosman

 

درباره‌ الخليل آنلاين

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*