خانه / خطبه های جمعه / اگر دولت ها عدالت و خداترسی را اساس بگذارند هرگز اختلاف و اعتراض پیش نمی آید
اگر دولت ها عدالت و خداترسی را اساس بگذارند هرگز اختلاف و اعتراض پیش نمی آید

اگر دولت ها عدالت و خداترسی را اساس بگذارند هرگز اختلاف و اعتراض پیش نمی آید

IMG-20180210-WA0006به گزارش پایگاه اطلاع رسانی الخلیل آنلاین، شیخ القرآن مولانا محمد عثمان در خطبه های نماز جمعه این هفته (۲۰ بهمن ۹۶) مسجد جامع الخلیل خاش ضمن تلاوت آیات ۱۷ تا ۳۲ سوره عبس فرمودند:

الله تعالی می فرماید: انسان هلاک کرده شود که چه چیزی را کفر می کند و  از چه چیزی الله او را پیدا کرده ، او از نطفه پیدا شده پس به اندازه خلق کرده او را، پس آسان کرده راه او را ،پس می کشد او را، پس به قبر می رساند او را ،پس هرگاه می خواهد از قبر بیرون می کند او را ، اینطور نیست که انجام نداده آنچه را که الله امر کرده بود او را. باید نگاه کند انسان به طرف طعامش و به تحقیق نازل کردیم ما آب را ،پس شکافتیم زمین را و رویاندیم در آن زمین دانه و انگور و سبزیجات را و زیتون و خرما را و باغ های گنجان را و میوه ها و کاه و علف را که بعضی از اینها خوراک و نیاز بشر هستند.

این همه و همه بعضی طعام شما و بعضی طعام حیوانات شما هستند. پس خدای این تصرفات و قدرت را باید پرستید.

ذاتی که دارای این تصرفات است اوست سزاوار و لایق پرستش و همانطور که از نطفه انسان را پیدا می کند الله تعالی از قطره آب تمام خوردنی های انسان و حیوان را پیدا می کند و همینطور شما را روز قیامت از قبر  به صحرای محشر می آورد.

سعدی رحمه الله علیه می فرماید:

 ای کریمی که از خزانه غیب /// گبر و ترسا وظیفه خور داری

 دوستان را کجا کنی محروم ///  تو که با دشمن این نظر داری

خدایی که ما داریم بت پرست ها و بودایی ها و کمونیست ها را روزی می دهد و این چنین کریم و سخی و بخشنده ای است که گبر و ترسا را هم رزق و روزی می دهد.

قحط سالی به سبب اعمال انسان هاست

مولانا محمد عثمان در ادامه به قحط سالی ها اشاره داشت و عنوان کرد:  : بنابراین اشکال در ما است اگر قحطی می آید چراکه در دارایی الله کمبودی وجود ندارد برنامه آسمانی در دست الله تعالی است.

ایشان گفتند: این غلط است که می گویند فلان سرزمین در فلان مدار قرار گرفته و ۳۰ سال بیشتر یا کمتر بارندگی در آنجا نمی شود بلکه این مدار و آسمان و زمین همه در فرمان الله هستند.

وی در ادامه اظهار نمود: این حساب و محاسبه را عقل من و شما می کند و ای دانشمند عقل و علم تو محدود و در حد خودت هست. چراکه این برنامه ها از بالا به فرمان خداوند تصویب می شوند.

هنگامی که در اعمال کوتاهی شود الله تعالی جلوی رحمت های خود را می گیرد

مدیر جامعه اسلامیه مدینه العلوم خاش در ادامه افزودند: لذا این حرفها را باور نکنید و اینها فریبنده هستند و دو فریب را در بر دارد یکی اینکه شما از خداوند طلب دعا نکنید ،دوم اینکه ما را غافل بکنند و از مصیبت قحط سالی غافل باشیم و این غلط است بلکه باید اعمال و عقیده خود را درست کنیم تا الله رحم کند و باران نازل کند. هنگامی که در اعمال کوتاهی شود این می شود که الله تعالی جلوی رحمت های خود را می گیرد.

بنابراین فریب حرف های این دانشمندان را نخورید و متوجه الله باشید و اعمال خود را اصلاح و دعا کنید. کلید آسمان و زمین در دست الله است در دست این ریاضی دان ها و فلسفه دان ها و… نیست.

قحط سالی در مدینه منوره در زمان رسول الله صلی الله علیه و سلم آمد و صحابه شکایت کردند ای رسول خدا از قحط سالی راه ها قطع شدند و خانه ها ویران ، آن حضرت صلی الله علیه و سلم در حال خطبه و سخنرانی طلب دعای باران کرد و هنوز پیغمبر خطبه را تمام نکرده بود که بارندگی شروع شد و مسجد النبی پر از آب شد و پیغمبر و صحابه در حالی به سجده رفتند که زمین خیس شد.

بنابراین این سنت پیغمبر است که هرگاه قحطی آمد دعا کنید و از الله تعالی طلب باران بکنید.

در تعلیم و تربیت باید برابری و مساوات را در نظر داشت

شیخ التفسیر مولانا محمد عثمان در ادامه به تشریح  آیات پرداخت و افزود: آیات اولیه سوره عبس مربوط به مساوات و برابری در تعلیم است و در آیات فوق که تلاوت شد بیان برابری و مساوات در خلقت و بیان مساوات و برابری در تغذیه است.

در تعلیم و تربیت باید برابری و مساوات را در نظر داشت معلمین ، مربیان ، اساتید و تربیت کنندگان علمی چه استاد حوزه و چه استاد دانشگاه و دبیرستان و راهنمایی و دبستان باید تقدم و تاخر به نسب و مقام و مال نداشته باشند.

اگر یکی از نظر نسبی بالاست و یا از نظر مالی بالاست و مقام بالاست شما او را از آن کسی که از نظر نسبی و مالی و مقام پایین تر است نباید فرق گذاشت باید تعلیم و تربیت آنها برابر باشد.

قرآن  می فرماید: ای پیغمبر شما ثروتمندان ،سرداران را در تعلیم مقدم دانستید از آن صحابه نابینا که خود را نیازمند می دانست. چرا به او توجه نکردی؟ ای پیغمبر در درس و تعلیم این کتاب تفاوت و تبعیضی نفرما ، تبعیض و تفاوت درست نیست چه فقیر باشد و چه ثروتمند و دارا.

سران کشورها اگر در عمل و رفتار خود غلط و نادرست رفتند مورد تذکر قرار می گیرند

استاد برجسته تفسیر در ادامه متذکر شد: وقتی پیغمبر از جانب خداوند مورد تذکر قرار می گیرد پادشاهان دنیا هم باید مورد تذکر قرار بگیرند و همچنین رهبران کشورها اگر در عمل و رفتار خود غلط و نادرست رفتند مورد تذکر قرار می گیرند.

اگر از قانون الهی هر یک انسانی خطا کند مورد تذکر قرار می گیرد. پیغمبر وقتی که صاحب وحی و معصوم است مورد تذکر قرار می گیرد، و اگر کسی خود را از خطا مبرا بداند اشتباه است. فرق پیغمبر و فرق بقیه انسان ها در این است که پیغمبر معصوم و بقیه انسان ها خطاکار هستند. بنابراین الله در تقسیم فکر ، عقل و دانش هر یکی را صلاحیتی داده است.

تمام تبعیض ها برداشته شوند چراکه اساس اسلام است

خطیب جمعه مسجد جامع الخلیل در ادامه سخنان خود یادآور شد: تمام تبعیض ها برداشته شوند چراکه اساس اسلام است مذهب نیست، برابری و مساوات در انسانیت و دین اسلام است و گزینش های سنی و شیعه و بقیه مذاهب در استخدامی های ادارات باید برداشته شوند.

یک سنی که از هر فقهی باشد حق دارد که وزیر یا استاندار شود

شیخ القرآن مولانا محمد عثمان خاطرنشان کرد: یک سنی که از هر فقهی باشد حق دارد که وزیر یا استاندار شود. امروز مشکلات کل دنیا به سبب تبعیض رخ می دهد و هر کجای دنیا اگر نا امنی و اختلاف وجود دارد ، ماده و منشأ کل آن تبعیض است، یا تبعیض نسبی یا مالی و یا مقام و مذهب است.

خداوند تبعیض را مردود می داند

ایشان عنوان کردند: خداوند تبعیض را مردود می داند ، و در کلام خود تمام تبعیض را برداشت. اسلام مایه عزت است و لذا هر دولت و مسئولی می خواهد امنیت را داشته باشد باید تبعیض را بردارد و همه را شهروند درجه یک بدانند و فرقی بین عرب و عجم نباشد. چراکه ارزش به پوست ، نژاد و مقام نیست بلکه ارزش در دین است.

اگر دولت ها عدالت و خداترسی را اساس بگذارند هرگز اختلاف و اعتراض پیش نمی آید

عضو مجمع فقهی اهلسنت کشور در ادامه افزود: اگر دولت ها بتوانند تبعیض ها را بردارند و نگاه یکسان به انسانیت و اسلامیت بیاندازند و عدالت و تقوا و خداترسی را اساس بگذارند هرگز دوگانگی، اختلاف ، ناامنی ، اعتراض و سوال پیش نمی آید.

وی در ادامه تشریح نمود: زیر این آسمان و روی این زمین فقط پرستش الله باشد ، مرده و زنده بندگان خدا هستند و مرده پرستی مردود است و همچنین پرستش ملائکه ، جن و انس رد است.

نه مردگان و نه زنده ها را بپرستید بلکه فقط الله تعالی را بپرستید

(وَلَقَدْ بَعَثْنَا فِی کُلِّ أُمَّهٍ رَّسُولاً أَنِ اعْبُدُواْ اللّهَ وَاجْتَنِبُواْ الطَّاغُوتَ) تمام انبیاء پیام عدالت ،مساوات و برابری را آوردند و ظلم و خیانت را تردید کردند و گفتند فقط الله را عبادت کنید و با او هیچ چیزی را شریک نگیرید.

وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَکُم مِّن تُرَابٍ ثُمَّ إِذَا أَنتُم بَشَرٌ تَنتَشِرُونَ [الروم : ۲۰] از نشانه های وحدانیت و قدرت او این است که پیدا کرده شما را از خاک و ماده پیغمبر و اولیا الله خاک است. لایق عبادت نیستند اینهایی که ماده آنها از خاک باشد. پرستش فقط لایق آن ذاتی است که مثل ، نظیر و مانند ندارد و بی همتاست. لذا نه قبرها و نه زنده ها را بپرستید بلکه فقط الله تعالی را بپرستید.

بنابراین این درس انبیاء است که درس برابری و عدالت را آوردند و تبعیض در اله و معبود هم وجود ندارد که یکی را اله کوچک  و یکی را بزرگ بدانید بلکه اله یکی است و همچنین در بقیه امور هم تبعیض نباشد.

امروز داد و فریاد مردم برای این است که یکی می خورد و یکی شکمش را بسته است

مدیریت جامعه اسلامیه مدینه العلوم خاش در ادامه بیانات خویش فرمود: امروز داد و فریاد مردم به همین است که یکی می خورد و یکی شکمش را بسته است. همه فریاد و داد ، داد شکم است. اگر جنگ و اختلاف است برای دو چیز است: ۱-برای مذهب و دین ۲- برای شکم.

ایشان خاطرنشان کردند: اگر روی زمین پرستش الله بشود اختلاف و جنگ نیست ، اگر شکم همه سیر باشد و اینطور نباشد که یکی کباب بخورد و دیگری نان خشک اینجا اختلاف و دعوا به وجود می آید پس اگر حکومت ها می خواهند امنیت داشته باشند و در کشورشان سر و صدا نباشد تبعیض را کنار بگذارند.

اگر مذهب شیعه آزاد است مذهب سنی هم باید آزاد باشد

مولانا محمد عثمان در ادامه سخنان خود عنوان کردند: اگر مذهب شیعه آزاد است مذهب سنی هم باید آزاد باشد ،اگر مسجد ساختن در تمام کشور ایران مجاز است باید در تمام کشور هم هر کجا که سنی وجود دارد مسجد ساختن آزاد باشد.

همینطور فرزند افرادی که در سیستم اداری کشور وجود دارند و به کار گرفته می شوند فرزندان رعیت ها و ملت که تحصیل کرده اند و از نظر مدرک و توانایی دارند آنها هم باید به کار گرفته شوند.

چه تبعیض و تفاوتی وجود دارد که فرزندان استان ما وزیر و استاندار نشوند

ایشان در ادامه با اشاره به استخدامی ها افزود: از استان سیستان و بلوچستان در کابینه دولت یک وزیر وجود ندارد، مگر مادران استان ما پسر ندارند؟ و مدرک تحصیلی ندارند؟ چرا همه وزرا و استاندار ها از شهرهای کلان باشد؟ چه تبعیض و تفاوتی وجود دارد که فرزندان استان سیستان و بلوچستان وزیر و رئیس جمهور و استاندار نشوند؟

وی در ادامه از وجود تبعیض ها در میان مذاهب اظهار کردند: باید تبعیض ها برداشته شوند و وقتی تبعیض ها برداشته شوند کسی جای حرفی ندارد نه خارجی و نه داخلی. ما باید به اعمال خود بنگریم و هر مسئله ای را به گردن خارجی ها نیاندازیم و اگر ما اعمال خود را درست کنیم آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.

مسئولین درد مردم و خواسته ملت را بشنوید و در عمل ثابت کنید

شیخ القرآن در ادامه سخنان خود یادآور شد: اینکه پشت تریبون بیایم و بگوییم که اعتراض مردم شنیده شود و عملی نداشته باشیم بی فایده است و ما باید در عمل اثبات کنیم و درد مردم و خواسته ملت را بشنویم و رسیدگی کنیم.

وی اظهار کردند: امروز مردم به هر اداره ای که مراجعه می کنند با مشکل روبرو هستند ،برای معمولی ترین کار کشاورزی و ساخت و ساز و مغازه و ساختن یک کپر باید ماه ها و سال ها بدوند تا مجوزی به آنها داده شود تا بتوانند کاری انجام دهند.

ایشان گفتند: ما امنیت می خواهیم و اسلام و نظام را دوست داریم و ملت ایران را دوست داریم ولی باید این تبعیض ها و فشارها و چالش ها برداشته شوند و زندگی آسان و راحتی را مردم داشته باشند.

استاد تفسیر در پایان به پانزدهمین دوره خلاصه القرآن جامعه اسلامیه مدینه العلوم خاش  اشاره داشت و  از دانشجویان و فرهنگیان و طلاب و سایر قرآن دوستان دعوت نمود تا در این دوره ده روزه که از اول فروردین تا دهم فروردین همه ساله برگزار می شود شرکت نمایند و از مردم غیور و دیندار خاش جهت همکاری از نظر مالی و خدمت رسانی و اسکان مهمانان این دوره خوستار شد.

الخلیل آنلاین :

www.alkhalilonline.com

کانال تلگرام الخلیل آنلاین :

http://t.me/alkhalillonline

 

درباره‌ الخليل آنلاين

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*