خانه / خطبه های جمعه / اگر قیمت جنت مال و جان است مال و جان خود را ببخشید
اگر قیمت جنت مال و جان است مال و جان خود را ببخشید

اگر قیمت جنت مال و جان است مال و جان خود را ببخشید

در اعمال نیکو باید سبقت کنندگان سبقت بگیرند

وَیْلٌ لِّلْمُطَفِّفِینَ (۱) الَّذِینَ إِذَا اکْتَالُواْ عَلَى النَّاسِ یَسْتَوْفُونَ (۲) وَإِذَا کَالُوهُمْ أَو وَّزَنُوهُمْ یُخْسِرُونَ (۳) أَلَا یَظُنُّ أُولَئِکَ أَنَّهُم مَّبْعُوثُونَ (۴) لِیَوْمٍ عَظِیمٍ (۵) یَوْمَ یَقُومُ النَّاسُ لِرَبِّ الْعَالَمِینَ (۶) به گزارش پایگاه اطلاع رسانی الخلیل آنلاین، شیخ القرآن مولانا محمد عثمان در فرازی از خطبه های نماز جمعه این هفته (۱۸ اسفند ماه ۹۶) مصادف با ۲۰ جمادی الثانی ۱۴۳۹ ،مسجد جامع الخلیل خاش ضمن تلاوت آیات اولیه سوره مطففین فرمودند:

در سوره انفطار که قبل از سوره مطففین است بیان شد که هر نفسی می داند چه عمل خوب و بدی برای خود در دنیا جلو فرستاده است. هر نفسی وقتی از قبر به میدان محشر حاضر می شود می داند که از اعمال خوب و بد چه جلو کرده و چه چیزی پشت سر گذاشته است و همه اعمال خود را می بیند.

بنابراین کسی که مسجدی بنا نموده یا مدرسه ای بنا کرده یا کتابی نوشته یا شاگردی تعلیم نموده یا چاه و قناتی در راه الله وقف نموده یا زمین و مغازه ای در راه الله وقف کرده است این افراد جز (وَأَخَّرَتْ) هستند.

کسانی که سنت و طریقه حسنه ای پشت سر گذاشته اند و عادت یا عمل خوبی به جا گذاشته اند و دیگران یا فرزندان و شاگردانشان  از آنان اقتدا می کنند ، همچنین کسیکه در راه خداوند مالی وقف کرده یا علمایی که کتاب نوشته اند و شاگردانشان می آیند مثل استادشان کتابی می نویسند و یا … در راه خداوند صدقه جاریه برای خود باقی گذاشته اند..

گاهی انسان های ثروتمندی وفات می کنند که می بینیم چنان چیزی بجا نگذاشته اند و در راه خداوند خرج نکرده اند.

به مال و ثروت و جوانی و … نیست بلکه همه وفات می کنند (عَلِمَتْ نَفْسٌ مَّا قَدَّمَتْ وَأَخَّرَتْ) هر نفسی می داند که چه چیزی را گذاشته است.

خِتَامُهُ مِسْکٌ وَفِی ذَلِکَ فَلْیَتَنَافَسِ الْمُتَنَافِسُونَ [المطففین : ۲۶] در اعمال نیکو باید سبقت کنندگان سبقت بگیرند.

إِنَّ الْأَبْرَارَ لَفِی نَعِیمٍ [المطففین : ۲۲] عَلَى الْأَرَائِکِ یَنظُرُونَ [المطففین : ۲۳] نیکوکارانی که اعمال خوبی را جلو کرده اند در جنت بر تخت ها سوارند و نگاه می کنند به دوستان خود تَعْرِفُ فِی وُجُوهِهِمْ نَضْرَهَ النَّعِیمِ [المطففین : ۲۴] در چهره آنها معلوم است تری و تازگی نعمت های بهشت و نوشیدنی های بهشت برای آنهاست.

یُسْقَوْنَ مِن رَّحِیقٍ مَّخْتُومٍ [المطففین : ۲۵] خِتَامُهُ مِسْکٌ وَفِی ذَلِکَ فَلْیَتَنَافَسِ الْمُتَنَافِسُونَ (۲۶) نوشانده می شوند از مشروباتی که تازه و دست نخورده اند و دب بند آنها از مسکه است و وقتی آن نوشیدنی را باز می کند چنان عطر و خوشبویی دارد مانند خوش گوارایی مسکه استشمام می شود.

اگر قیمت جنت مال و جان است مال و جان خود را ببخشید

الله تعالی می فرماید: درباره چنین جنت و نعمت های جنتی باید بشتابند از نظر عملی ،در نماز بشتابند ،نماز شب و تهجد بخوانند و نوافل بخوانند و اشراق و فرایض را بخوانند و حج های متعددی انجام دهند و زکات و صدقه دهند و روزه های نفلی بگیرند.

برای قصرهای جنت، برای مرکب های جنت ، برای لباس های جنت ، برای نوشیدنی ها و خوردنی های جنت از جان و مال باید نگاه نکنند و جان بدهند اگر جان بخواهد و مال دهند اگر قیمت جنت مال باشد.

وقتی پیغمبر صلی الله علیه و سلم در غزوه بدر به صحابه فرمود: در میدان حاضر شوید صحابه با دست خالی در میدان آمدند و جان بذل کردند و فرزند و مال بذل کردند و حضرت فرمود: ای اهل بدر شما با الله معامله کردید و طبق وعده ای که با اسلام هنگام اسلام آوردن دادید عمل کردید و الله تعالی به قلب شما نگاه نمود و وفاداری شما را دید و بر شما بهشت را واجب کرد.

در دنیا اهل بدر را پیامبر بشارت جنت داد و تنها عشره مبشره معروف به جنتی بودن نیستند بلکه الله تعالی تمام ۳۱۳ نفری که در میدان بدر حاضر شدند اهل جنت گفته و تمام ۱۴۰۰ نفری که در صلح حدیبیه به دست رسول الله بیعت کردند آنها را قرآن جنتی گفته است.

حضرت عثمان ذی النورین رضی الله تعالی عنه گرچه در هنگام بیعت حاضر نبود اما بیعت او از بیعت دیگران بالاتر است چراکه دیگران به دست رسول الله با دست خود بیعت کردند اما نوبت که به عثمان رسید پیغمبر دستش را بلند کرد فرمود: این دست دست کیست؟ گفتند: ای رسول خدا این دست شماست لذا پیغمبر دست خود را دست عثمان قرار داد و برای او بیعت کرد ، زمان طول نکشید الله تعالی فرمود: (یَدُ اللَّهِ فَوقَ أَیدیهِم)  این بیعت چنان بیعتی است که این را الله تایید می فرماید و الله تعالی فرمود: دست من بالای دست اینهاست. یعنی تایید الله است و اینها از ته دل بیعت کردند که از پیغمبر اتباع می کنند و در راه خدا جان می دهند.

الخلیل آنلاین :

www.alkhalilonline.com

کانال تلگرام الخلیل آنلاین :

http://t.me/alkhalillonline

درباره‌ الخليل آنلاين

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*