خانه / خطبه های جمعه / ایمان، عمل صالح، توحید و استقامت سبب رستگاری انسان می شود
ایمان، عمل صالح، توحید و استقامت سبب رستگاری انسان می شود

ایمان، عمل صالح، توحید و استقامت سبب رستگاری انسان می شود

وَالْعَصْرِ (۱) إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِی خُسْرٍ (۲) إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ (۳) به گزارش پایگاه اطلاع رسانی الخلیل آنلاین، شیخ القرآن مولانا محمد عثمان در فرازی از خطبه های نماز جمعه این هفته (۱۴ دیماه ۱۳۹۷- ۲۷ ربیع الثانی ۱۴۴۰) مسجد جامع الخلیل خاش ضمن تلاوت سوره «والعصر» فرمودند:

موضوع این سوره بی رغبتی از دنیا را بیان می فرماید و دوم اینکه ترقی اقوام عالم به چهار صفت موقوف است.

یعنی اگر این چهار خصوصیت در ما باشد ما در دنیا پیروز و در آخرت هم از عذاب الله متعال نجات کرده و داخل جنت قرار می گیریم.

هر کسی به سوره والعصر اعتقاد و عمل داشته باشد نجات حاصل می کند

سوره والعصر سوره ای است که صحابه کرام رضوان الله تعالی علیهم اجمعین هنگامیکه همدیگر را ملاقات می کردند این سوره را برای یکدیگر می خواندند و بعد از خواندن این سوره از یکدیگر جدا می شدند.

امام شافعی رحمه الله می فرماید: اگر الله تعالی قرآن عظیم الشأن را با این همه احکام و آیات نازل نمی فرمود و فقط سوره «والعصر» را نازل می فرمود برای نجات امت همین سوره کافی بود.

ایمان، عمل صالح، توحید و استقامت سبب رستگاری انسان می شود

بنابراین اگر الله تعالی تنها سوره والعصر را نازل می کرد و به این سوره هر کسی اعتقاد و عمل داشته باشد برای نجات انسان کافی است. چراکه این سوره در درجه اول بیان ایمان را دارد و دوم بیان عمل صالح و سوم توصیه به توحید و یکتاپرستی الله و توصیه به قرآن و چهارم به استقامت توصیه دارد.

استاد برجسته تفسیر در ادامه سخنان خود تصریح نمود: مسلمان استقامت کند و کسی که در راه حق و دین استقامت کرد او نجات می کند و رستگار می شود.

لذا اصول اربعه ترقی اقوام عالم و ترقی تمام انسانیت وابسته به این چهار اصل است و هر کسی این چهار اصل را در زندگی خود بیاورد انسان پیشرفته، موفق، ناجی و دارای صلاح و رستگاری کامل خواهد بود.

مولانا محمد عثمان در پایان سخنان خود از نمازگزاران مسجد جامع الخلیل خاش خواست که بعد از ادای نماز جمعه به طرف عیدگاه تشریف برده و نماز طلب باران بخوانند و دعا کنند.

ایشان همچنین توصیه نمود که برای نزول باران روزهای شنبه و یکشنبه هم ساعت ۱۰ صبح برای خواندن نماز باران حضور بیاورند و با دعا و تضرع و زاری و سوال کردن  از الله تعالی  و طلب بخشش گناهان از الله تعالی درخواست رحمت الهی  را داشته باشند.

دست از طلب ندارم تا کام من برآید/// یا جان رسد به جانان یا جان زتن برآید

دست از طلب رحمت الله بر نمی داریم تا مقصد ما حاصل شود و تا دم مردن و حیات دست از طلب الله بر نمی داریم و جان به جان آفرین می سپاریم یا روح از کالبد بیرون بیاید.

بنابراین تا آخرین لحظه که زنده هستیم از الله تعالی بخواهیم و راه دیگری جز سوال کردن از الله باقی نیست و با یقین باید سوال کرد الله هم جواب خواهد داد.

 الخلیل آنلاین :

www.alkhalilonline.com

کانال تلگرام الخلیل آنلاین و شیخ القرآن مولانا محمد عثمان :

http://t.me/alkhalillonline

 http://t.me/molana_mohammadosman

درباره‌ الخليل آنلاين

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*