خانه / خطبه های جمعه / خلاصه تفسیر سوره انعام شب هفتم رمضان مبارک
خلاصه تفسیر سوره انعام شب هفتم رمضان مبارک

خلاصه تفسیر سوره انعام شب هفتم رمضان مبارک

الْحَمْدُ لِلّهِ الَّذِی خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَجَعَلَ الظُّلُمَاتِ وَالنُّورَ ثُمَّ الَّذِینَ کَفَرُواْ بِرَبِّهِم یَعْدِلُونَ [الأنعام : ۱]

دو موضوع مهم که در سوره مائده بیان شدند در سوره انعام تکرار می شوند. در سوره مائده حصه اول بحث نفی شرک فعلی و در حصه دوم نفی شرک فی التصرف بیان شد.

در سوره انعام نفی شرک فی التصرف مقدم است و نفی شرک فعلی ماخر در حصه دوم می باشد. مناسبت دیگر این است که حصه اول قرآن از الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ شروع شد و تا آخر سوره مائده به پایان رسید. در سوره انعام بار دیگر حصه دوم قرآن با الْحَمْدُ للّهِ شروع می شود.

در حصه اول این بیان شد که الله ذوالجلال می فرماید: همه مخلوق را من خلق کرده ام و خالق همه الله تعالی است. در حصه دوم (الْحَمْدُ لِلّهِ الَّذِی خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَجَعَلَ الظُّلُمَاتِ وَالنُّورَ) این بیان می شود که الله تعالی بعد از خلق نمودن مخلوق همینطور بلاتکلیف آنها را رها نکرده و بند ، بست و رزق ، روزی آنان را هم تعیین کرده است.

الله تعالی از حیوانات و پرنده هایی که هیچ قدرتی برای کسب و کار ندارند گرفته تا مور ، ملخ ، ماهی ، همه و همه رزق و روزی شان را فراهم کرده است.

(وَمَا مِن دَآبَّهٍ فِی الأَرْضِ إِلاَّ عَلَى اللّهِ رِزْقُهَا وَیَعْلَمُ مُسْتَقَرَّهَا وَمُسْتَوْدَعَهَا کُلٌّ فِی کِتَابٍ مُّبِینٍ) الله می فرماید: اندازه عمر ، آب ، طعام ، هوا و حال مخلوق را مشخص و ثبت ، ضبط کرده ام ، اینطور نیست که همه چیز بی حساب و به اختیار خود باشید چراکه همه چیز ها را از قبل به اندازه خلق کرده است.

قرآن چهار حصه دارد و هر چهار حصه با الْحَمْدُ لِلّهِ شروع شده است.

در سوره انعام یک نکته مهمی وجود دارد که در کل قرآن وجود ندارد، آن این است که در این سوره انعام لفظ (الله) پشت سر هم آمده است. (نُؤْتَى مِثْلَ مَا أُوتِیَ رُسُلُ اللّهِ اللّهُ أَعْلَمُ حَیْثُ یَجْعَلُ رِسَالَتَهُ )

علما نوشته اند: هر کسی قرآن را تلاوت کند و تا آیه نُؤْتَى مِثْلَ مَا أُوتِیَ رُسُلُ اللّهِ توقف کند و از الله ذوالجلال هر حاجت ، دعا و خواسته ای دارد طلب کند دعای او اجابت می شود. بعد به تلاوت اللّهُ أَعْلَمُ حَیْثُ یَجْعَلُ رِسَالَتَهُ … ادامه دهد. چراکه در قرآن عظیم الشان لفظ (الله) فقط در این سوره پشت سر هم و بدون هیچ فاصله ای آمده است.

ترجمه و تفسیر: شیخ التفسیر مولانا محمد عثمان حفظه الله تعالی

منبع : الخلیل آنلاین

درباره‌ الخليل آنلاين

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*