خانه / خطبه های جمعه / خلاصه تفسیر سوره نساء شب پنجم رمضان
خلاصه تفسیر سوره نساء شب پنجم رمضان

خلاصه تفسیر سوره نساء شب پنجم رمضان

إِنَّ اللّهَ یَأْمُرُکُمْ أَن تُؤدُّواْ الأَمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا وَإِذَا حَکَمْتُم بَیْنَ النَّاسِ أَن تَحْکُمُواْ بِالْعَدْلِ

سوره نساء از سوره های بسیار اساسی و مهم است. در این سوره دو موضوع مهم که در سوره بقره ذکر شده بودند اعاده می شوند: ۱- امور انتظامی ۲-  امور مصلحه 

در این سوره بیان قوانین ، برقراری نظم ، امور معاشرت و زندگی امت اسلام است تا اینکه مسلمانان از تمام آنچه که مایه شکست  ، عقب ماندگی و کمبودی است نجات پیدا کنند و به پله بلند و بالای معاشرت و زندگی پا بگذارند.

سوره نساء سوره قانون است ، اسلام دین کامل و کافی برای جوابگوی جمیع نیازات بشری بوده و است. لذا در این سوره مسائل مهم معاشرت و زندگی بیان شده که ۱۴ قانون آن مربوط به جامعه بشری و اسلام و ۹ قانون مربوط به حکام و سلاطین اسلامی است.

قرآن عظیم الشان کاملا یک قانون اساسی و یک برنامه کامل زندگی بشری را برای همه آورده است. موضوع از مسائل نکاح ، ازدواج و زنا شویی آغاز و مرحله دوم مربوط به حقوق دوم بشر که بعد از وفات یعنی میراث است بیان می شود و این مایه اتحاد ، اتفاق ، مساوات و برابری انسانیت است.

قانون مساوات و برابری در این سوره برای امت آمده ، لذا اسلام قانون پیشرفته و مترقی است که از آغاز زندگی انسانی شروع می شود و بعد از وفات تمام مسائل را در بر گرفته است. هیچ قانونی در دنیا حتی بعد اززندگی نمی توانید برابر قانون اسلام بیاورید که اینطور جامع و تمام ابعاد زندگی را در بر داشته باشد.

بعد از اینکه از دنیا می رویم و مالی که تقسیم شده را  بجا می گذاریم ، الله تعالی با کلمه توصیه( یُوصِیکُمُ اللّهُ فِی أَوْلاَدِکُمْ لِلذَّکَرِ مِثْلُ حَظِّ الأُنثَیَیْنِ فَإِن) شروع می فرماید و حقوق وراث بعد از موت را بیان می کند.

قسمت دوم سوره نساء قوانین و ضوابظ مربوط به احکام سلطانیه و حکام اسلامی می باشد.

(إِنَّ اللّهَ یَأْمُرُکُمْ أَن تُؤدُّواْ الأَمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا وَإِذَا حَکَمْتُم بَیْنَ النَّاسِ أَن تَحْکُمُواْ بِالْعَدْلِ) امانات را به اهل بسپارید و بزرگترین امانت مسئولیت های خدماتی، دینی و جامعه بشری هستند. هر آن کسی که صلاحیت یک امری را دارد مثلاً شخصی صلاحیت کاسبی را دارد او را پروانه کسب دهید تا کاسبی کند ، اگر کسی صلاحیت کشاورزی را دارد امتیاز کشاورزی دهید تا کشاورزی کند ، اگر کسی صلاحیت امر معاشرت و زندگی مردم را دارد به او این حق را دهید و این حق را قائل شوید تا اینکه او در این جهت به جامعه خدمت برساند. (اگر افرادی برای ریاست جمهوری یا مجلس کاندید می شوند به آن شخصی که اصلح است رای دهند) لذا این احکام اولیه سلطانیه می باشد که در این سوره بیان شده است.

(الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَاء بِمَا فَضَّلَ اللّهُ بَعْضَهُمْ عَلَى بَعْضٍ) مردان حاکم اند ، حاکمیت زندگی خانگی به دست مرد است که می تواند در امور و برنامه منزل تدبیر و تصمیم گیرد. زنان در حد اتباع ، پیروی هستند و حیثیت رعیت را دارند. نقش رعیت را در خانواده بین فرزندان ، مهمانان و جمیع اموراتی که در خانه قرار دارد داشته باشند. لذا الله تعالی ما را در تمام مسائل راهنمایی کرده و از راهنمایی های قرآن و اسلام درس گرفته و در زندگی خود پیاده کنیم.

ترجمه و تفسیر: شیخ التفسیر و الحدیث مولانا محمد عثمان حفظه الله تعالی

درباره‌ الخليل آنلاين

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*