خانه / خطبه های جمعه / عبادتی که با درون انسان تعلق دارد و هیچ کسی غیر از بنده و خدایش نمی داند روزه است.
عبادتی که با درون انسان تعلق دارد و هیچ کسی غیر از بنده و خدایش نمی داند روزه است.

عبادتی که با درون انسان تعلق دارد و هیچ کسی غیر از بنده و خدایش نمی داند روزه است.

الم (۱) ذَلِکَ الْکِتَابُ لاَ رَیْبَ فِیهِ هُدًى لِّلْمُتَّقِینَ (۲) الَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِالْغَیْبِ وَیُقِیمُونَ الصَّلاهَ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ یُنفِقُونَ (۳) شیخ التفسیر مولانا محمد عثمان امام جمعه مسجد جامع الخلیل و مدیر مدرسه علوم دینی مدینه العلوم خاش در خطبه های نماز جمعه این هفته (۵ تیر ۹۴)  با تلاوت آیات اولیه سوره بقره فرمودند: خداوند را سپاس می گوییم که بار دیگر فرصت روزه گرفتن ماه مبارک رمضان را در این سال حاصل کنیم.

ماه رمضان، ماه رحمت ، مغفرت و آزادی گردن از جهنم می باشد. دهه اول رحمت است ، رحمت الله تعالی همین تراویح ، روزه ، ختم کلام الله مجید ، اعتکاف ، صدقه فطر و زکات می باشد. هر گوشه و هر لحظه ای از رمضان را که بررسی کنیم رحمت است.

رمضان آمده است که باطن ما را پاک کند. دو نوع عبادت داریم: ۱-عبادت بدنی ۲-عبادت مالی

نماز عبادت بدنی است. در رکوع (سبحان ربی العظیم) می خوانیم یعنی رب من پاک است ، خدایا تو هستی که نیاز روزانه من را بر آورده می کنی و رزق روحانی می دهی.

قرآن رزق روحانی است ؛ محمد رسول الله صلی الله علیه و سلم که ما از امت او هستیم رزق روحانی است ، الله ذاتی است که افطار می دهد ، نیازهای روحانی و جسمانی ما را برطرف می کند ، اقسام خوردنی و نوشیدنی می دهد ؛ ذاتی که آفات را دور می کند و دو فرشته برای حفاظت  ، اعمال صالح و گناهان ما تعیین کرده است.

 عبادت سجده ، عبادتی است که آخرین حد پستی بنده و نزدیکترین لحظه به الله است که بنده در آن لحظه هر دعایی کند که به مصلحتش باشد عطا می کند.

 ( لا یردُّ القضاءَ إلاّ الدّعاء ) تقدیر را دعا عوض می کند.

عبادتی که با درون انسان تعلق دارد و هیچ کسی غیر از بنده و خدایش نمی داند روزه است.

(کُتِبَ عَلَیْکُمْ الْصِّیَامُ کَمَا کُتِبَ عَلَى الَّذِینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ) روزه برای پاکی باطن انسان آمده است ، روزه آمده که خشیت بیاورد. درون را پاک کند.

بیرون را با آب و زبان را با توبه پاک می کنید ، دست ، پا و بدن را با رکوع و سجده پاک می کنید اما روزه درون را پاک می کند. معده و قلب را شستشو می دهد لذا الله تعالی وعده کرده که من پاکان را به بهشت می برم.

وَسِیقَ الَّذِینَ اتَّقَوْا رَبَّهُمْ إِلَى الْجَنَّهِ زُمَراً حَتَّى إِذَا جَاؤُوهَا وَفُتِحَتْ أَبْوَابُهَا وَقَالَ لَهُمْ خَزَنَتُهَا سَلَامٌ عَلَیْکُمْ طِبْتُمْ فَادْخُلُوهَا خَالِدِینَ [الزمر : ۷۳] ملائکه می گویند وارد بهشت شوید چراکه ظاهر و باطن خود را پاک کردید ، زبان ، ضمیر و عمل خود را پاک کردید ، عبادت شما خالص برای الله بوده است ، برای همیشه و همیشه در بهشت داخل شوید.

این ماه ، ماه افطار و ضیافت است هر کسی که یک روزه دار را افطار دهد اجر و مزد فراوانی خداوند به او می دهد. این ماه شفقت است که بر بندگان خدا شفقت کنیم.

شیخ التفسیر در بخش دیگر سخنان خود به خواندن نماز تراویح تاکید داشتند و بیان کردند: نماز تراویح را در جایی بخوانید که قرآن ختم می شود. گوش کردن به قرآن جزء اعمال صالحه انسان است.

مولانا محمد عثمان در ادامه به پرداخت زکات اشاره کردند و افزودند: همانطور که می دانید زکات فرض است لذا زکات مال خود را ادا کنید ،  زکات را به فقرا ، یتیمان و بخصوص مدارس دینی که تحت فشار و با کمبودی شدید روبه رو هستند دهید. مدارس دینی اکثراً در این شهر نیازمند کمک های شما هستند ، این مدارس متولی دین ، مذهب ، اسلام و  قرآن هستند لذا این مدارس را حمایت کنید زمان و حساب زکات خود را در ماه مبارک رمضان محاسبه کنید و خودتان تحویل مدارس و حسابداری داده تا اجر کامل نصیب و حق عبادت ادا شود.

وی درآخر اشاره به برگزاری ختم های ماه مبارک رمضان و هماهنگ بودن چند ختم در یک زمان یادآور شدند و تاکید بر برنامه ریزی این نحوه برگزاری ختم شدند.

غروب جمعه ۱۲ تیر ماه مصادف با ۱۷ رمضان حضرت شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید تشریف فرما و مهمان مردم خاش و حومه هستند.

منبع: الخلیل آنلاین

درباره‌ الخليل آنلاين

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*