خانه / خطبه های جمعه / عمر حکومت ها روزی به پایان خواهد رسید
عمر حکومت ها روزی به پایان خواهد رسید

عمر حکومت ها روزی به پایان خواهد رسید

إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِی لَیْلَهِ الْقَدْرِ (۱) وَمَا أَدْرَاکَ مَا لَیْلَهُ الْقَدْرِ (۲) لَیْلَهُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ (۳) به گزارش پایگاه اطلاع رسانی الخلیل آنلاین، شیخ القرآن مولانا محمد عثمان در خطبه های نماز جمعه این هفته (۲۳ صفر ۱۴۴۰ قمری – ۱۱ آبان ۱۳۹۷) مسجد جامع الخلیل خاش ضمن تلاوت آیات اولیه سوره قدر فرمودند:

در سوره علق این بیان شد که الله تعالی در غار حراء به رسول الله حکم خواندن (اقْرَأْ) را دادند.

در سوره قدر الله می فرماید: ای پیامبر آن چیزی که تو حکم شده ای به خواندن آن قرآن است که در شب قدر نزول آن را آغاز کرده ام.

رسول الله فرمود: چه چیزی را بخوانم ای الله؟ ،در سوره قدر الله می فرماید: آن کتابی را که ما نازل کرده ایم بخوان. إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِی لَیْلَهِ الْقَدْرِ (۱) به تحقیق ما نزول آن کتاب را آغاز کردیم، در چه ساعتی؟ و زمانی؟ در شب قدر.

عمر حکومت ها روزی به پایان خواهد رسید

در سوره قمر آمده است: إِنَّا کُلَّ شَیْءٍ خَلَقْنَاهُ بِقَدَرٍ (۴۹) وَمَا أَمْرُنَا إِلَّا وَاحِدَهٌ کَلَمْحٍ بِالْبَصَرِ (۵۰) به تحقیق هر چیزی را پیدا کرده ایم ما به یک اندازه ای، روزی و حیات و زندگی شما را به اندازه ای خلق کرده ایم.

فرزندان ، مال ، ساعات و حکومت شما را و حاکمی که به اندازه مشخصی حکمرانی می کند و در مدت کم حکم رانی او به پایان می رسد.

(إِنَّا کُلَّ شَیْءٍ خَلَقْنَاهُ بِقَدَرٍ) مدت و زمان این عالم دنیا مشخص است. (وَمَا أَمْرُنَا إِلَّا وَاحِدَهٌ کَلَمْحٍ بِالْبَصَرِ) حکم ما برای تمام شدن این جهان و کائنات به اندازه باز و بست کردن چشم است.

وقتی الله تعالی عمر جهان را تمام می کند یک لحظه دستور می دهد به اسرافیل که به شیپور خود بدمد وقتی او می دمد این کائنات و جهان و دنیا عمرش به پایان و تمام می شود. لذا قدر به معنای اندازه است همانطور که در قرآن آمده است.

قرآن از لوح محفوظ بر آسمان دنیا و از آسمان دنیا بر سینه رسول الله نازل شد

معنای اول: (إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِی لَیْلَهِ الْقَدْرِ) به تحقیق آغاز کردیم ما نزول قرآن را در شب قدر، معنای دوم: ما قرآن را یک مرتبه از لوح محفوظ نازل کردیم بر آسمان دنیا و از آسمان دنیا بر سینه رسول الله صلی الله علیه و سلم نازل کردیم.

اما از آسمان دنیا بر سینه محمد رسول الله صلی الله علیه و سلم طی ۲۳ سال تدریجاً کم کم نازل کردیم.

یک عده از مفسرین آورده اند که الله فرموده: آغاز کردیم ما نزول وحی را در شب قدر، (شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِیَ أُنزِلَ فِیهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ) شب قدر در ماه رمضان است. ماه قرآن ماه رمضان است و شب آغاز نزول قرآن در غار حرا در شب قدر است.

شب قدر در رمضان کدام است؟ یک قول این است که شب قدر در تمام رمضان دور می زند.

در حدیث آمده که روزی رسول الله صلی الله علیه و سلم صحابه را گفتند که بیاید که شب قدر را برای شما مشخص کنم.

آن حضرت صلی الله علیه و سلم در حال آمدن بود تا دیدند چند نفر با هم اختلاف دارند سپس حضرت فرمود: الله تعالی تعیین شب قدر را از ذهنم برداشت و علم آن را به سبب اختلاف از من گرفت و شما شب قدر را در شب های وتر در رمضان بررسی کنید و دهه آخر بیابید یعنی شب های ۲۳ و  ۲۵ و ۲۷ و ۲۹٫

در بیشتر روایات شب قدر در شب ۲۷ رمضان آمده است.

الله تعالی برای مسلمانان اتحاد و اتفاق را پسند دارد

استاد برجسته تفسیر در ادامه سخنان خود اظهار کرد: اختلاف اثرات خوبی برای مسلمانان ندارد و الله تعالی می خواهد که مسلمانان در تمام دنیا متحد باشند چراکه کلمه متحد است و کتاب یکی است و کعبه یکی است و نبی خاتم یکی است. لذا الله تعالی اتحاد و اتفاق مسلمانان را پسند دارد.

وی گفت: جنگ، دعوا و اختلاف را الله تعالی رد می کند و می گوید بگوئید (لااله الاالله).

فقط الله را بندگی کنید که اولین نقطه اتحاد، موفقیت و سعادت است

مولانا محمدعثمان متذکر شدند: همه در پرستش یک ذات که الله باشد اتفاق بکنید و فقط الله را بندگی کنید که اولین نقطه اتحاد، موفقیت و سعادت است.

مسلمانان از اختلافات مذهبی، قومی و فرقه ای پرهیز کنند

شیخ القرآن در ادامه سخنان خود با اشاره به موضوع اختلاف تشریح کردند: مسلمانان از اختلافات مذهبی، قومی و فرقه ای پرهیز کنند، از جمیع اختلافات چه اختلاف فامیلی باشد و چه جنگ و دعوای فامیلی و چه مذهبی و سیاسی پرهیز کنند که نتایج و پیامدهای مضری را در بر دارند.

الله تعالی مجوسیت، یهودیت و نصارنیت و همه مذاهب و فرقه ها را رد کرد و ادیان سماوی را منسوخ کرد و دین اسلام را باقی گذاشت و فرقه های باطل را که از اول باطل بودند و ادیانی که مشروعیت داشتند زمان بعثت رسول الله که آغاز شد آنها را هم متوقف کرد.

مدیر جامعه اسلامیه مدینه العلوم خاش در ادامه تصریح کرد: دین پسندیده که قابل ایمان و اعتقاد و عمل است و بر آن عمل کردن موجب اجر و ثواب دارد فقط دین اسلام است.

در مدینه وقتی پیامبر هجرت نمود و تشکیل حکومت دادند دو قبیله بزرگ انصار که سالها بود جنگ و اختلاف داشتند اول این اختلاف قومی را ریشه کن کردند.

شاعر می فرماید:

نیست از روم و عرب پیوند ما ///  نیست پابند نسب پیوند ما

مستی او تا بخون ما دوید/// کهنه را آتش زد و نو آفرید

الله تعالی می فرماید: (َکُنتُمْ عَلَىَ شَفَا حُفْرَهٍ مِّنَ النَّارِ فَأَنقَذَکُم مِّنْهَا) شما از نظر اختلاف عقیده ای و قومی در کنار آتش جهنم بودید من به وسیله آمدن محمد رسول الله شما را از چاله جهنم بیرون کشیدم.

ریختن خون یک کلمه گو عرش الهی را به لرزه و تکان می دهد

مولانا محمد عثمان خطیب جمعه مسجد جامع الخلیل خاش در بخش دوم سخنان خود افزود: مردم خاش الحمدلله شما خوبی های زیادی دارید شجاعت، شهامت، سخاوت، یکرنگی و مهمان نوازی شما زبان زد است اما یک سری مسائلی در شما است که نگران کننده می باشد.

 ایشان گفتند: ریختن خون یک کلمه گو عرش الهی را به لرزه و تکان می دهد. چراکه الله تعالی با آن عظمت و بزرگی به خشم می آید. ذاتی که آسمان و زمین را خلق کرده برای کسی که خون مسلمانی را بریزد الله بر او خشم می کند و این خیلی خطرناک است.

آدم کشی برای هیچ قوم و فردی افتخار نیست بلکه خاری و ذلت است

مولانا محمد عثمان در ادامه با اشاره به کشته شدن یکی از جوانان شهرستان طی دو شب قبل متأثر شد و اظهار نمود: غضب الله بر قاتل می شود علاوه بر مجازات دنیا از زندان، قصاص و تنبیه غضب الله می آید.

وی خاطرنشان کرد: آدم کشتن برای هیچ قوم و فردی افتخار نیست بلکه این خاری و ذلت است. چراکه ریختن خون انسان حتی اگر کافر باشد صحیح نیست مگر در میدان جهاد.

ایشان اشاره کردند: دو شب پیش حادثه ای رخ داد که هیچ انگیزه قبلی وجود نداشته است و یکی از شهروندان طایفه شهلی بر با مغازه داری که از طایفه مرادزهی بود درگیر شده که منجر به کشتن یکی از آنها می شود.

مولانا محمد عثمان اظهار کرد:  واقعاً از فهم و عقلانیت و دیانت هر دو طرف که ما را خوشحال کرد هر چند نگرانی این حادثه جای خود که عملکرد دو طایفه باعث خوشحالی شد که طایفه شهلی بر از خود خویشتن داری نشان دادند و آرامش خود را حفظ نمودند و طایفه مرادزهی بلافاصله افراد مقصر را تحویل مقامات قضائی دادند و آرامش الحمدلله حفظ شد.

مولانا محمد عثمان در آخر از مدیر عامل جدید کارخانه سیمان خاش برای بکارگیری جوانان شهرستان خاش در خواست نمود و افزود: با توجه به جابجایی جدید مدیر عامل کارخانه سیمان خاش از مدیر عامل قبلی جناب آقای جامی بابت زحماتشان تشکر و قدردانی می کنیم و همچنین آرزوی موفقیت برای مدیر عامل جدید را داریم و از ایشان می خواهیم که جوانان شهرستان که قشر محرومی هستند را بکار گیرد و همانطور که قبلاً این کارخانه با رونق بوده و تنها امید مردم شهرستان است که در کشور امتیاز و برتری از حسن کار و درآمد و فعالیت را دارد که این دلیل خوبی مردم این شهرستان و استان را دارا می باشد.

 الخلیل آنلاین :

www.alkhalilonline.com

کانال تلگرام الخلیل آنلاین و شیخ القرآن مولانا محمد عثمان :

http://t.me/alkhalillonline

 http://t.me/molana_mohammadosman

 

درباره‌ الخليل آنلاين

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*