مدینه العلوم خاش

بسم الله الرحمن الرحیم    

  جامعه اسلامیه مدینه العلوم شهرستان خاش:

الحمد لله و الصلاه و السلام علی رسول الله و علی اله و صحبه و من و الاه و من دعا بدعوته و بعد. ،« عن عَبْدِ اللهِ بْنِ عَمْرِو بْنِ الْعَاصِ قَالَ: سَمِعْتُ رَسُولَ اللهِ صلى الله علیه وسلم یَقُول: إِنَّ الله لاَ یَقْبِضُ الْعِلْمَ انْتِزَاعًا، یَنْتَزِعُهُ مِنَ الْعِبَادِ وَلکِنْ یَقْبِضُ الْعِلْمَ بِقبْضِ الْعُلَمَاءِ حَتَّى إِذَا لَمْ یُبْقِ عَالِمًا، اتَّخَذَ النَّاسُ رُءُوسًا جُهَّالاً، فَسُئِلُوا، فَأَفْتَوْا بغَیْرِ عِلْمٍ، فَضَلُّوا وَأَضَلُّوا.» رواه البخاری فی صحیحه

مدارس عربی و علوم دینی از جایگاه ویژه و خاصی در میان جوامع اسلامی بالخصوص و بشری بالعموم بر خوردار هستند و وجود همین مدارس در اسپانیا و اندلس بود که مشعل و چراغ صنعت و پیشرفت را به جهان اول و اروپا بخشید .

مدارس آن روز از علمای متبحر و با تجربه مملو بود و شب بیداری های آنها موجب عظمت و مجد امت سربلند اسلام شد .آنها فقط مدارس علوم دینی نبودند بلکه به معنا تمام ، اکادیمی علمی بودند که در آنها فرزندان پر افتخار امت اسلام و تمام اقشار و افراد  گوناگون در هر زمینه علم آموختند از علوم قران،حدیث ، فقه و فلسفه گرفته تا علم ریاضی ، شیمی ، علم پزشکی ، هندسه و معماری همه و همه را به عنوان آثار ارزشمند و باستانی و افتخار آفرین از خود به یادگار گذاشتند.

اگر مطالعه کننده عزیز، اندکی از تاریخ اندلس اسلامی اگاهی داشته باشد به راحتی این مطالب رادرک خواهد کرد . دانشگاه عظیم اسلامی در اندلس ودانشگاه نظامیه در بغداد، نقش کلیدی در تمدن و پیشرفت آنروز رابازی می کردند . آن دسته ازعلما نه تنها علم آموزی را در پیشه خویش قرار داده بودند بلکه آثار گرانبهایی در قالب چندین جلد کتاب در هر زمینه به عنوان سرمایه ای عظیم به نسل های بعدی هدیه نمودند که آن کتب ، حیثیت اصل و مرجع را درآن زمینه دارند .امروز هم این مدارس پاسداری از حریم مقدس اسلام و ایمان را می کنند و اگر روزی جامعه اسلامی رابدون مدارس علوم دینی تصور نمائیم ، جامعه ای ایمان باخته،  غرب گرا و شخصیت از دست داده را روی چشم می بینیم

تحت همین عنوان مدرسه ای در سال۱۴۰۳

درشهرستان خاش از توابع استان سیستان و بلوچستان توسط حضرت شیخ القران مولانا محمد عثمان تاسیس و مدینه العلوم نام گذاری شد علت نامگذاری آنرا خود استاد اینگونه بیان می فرمایند:بنده با حضرت مولانا احمد[۱] راجع به نام گذاری مدرسه مشوره نمودم ایشان فرمودند اسم این مرکز دینی را مدینه العلوم بگذارید  و علت آن این است که مرشد حضرت مولانا عبدالغنی جاجروی« مولا نا حمادالله هالیجوی»  مدرسه ای به نام مدینه العلوم داشته اندودرآن مدرسه ایشان خدمات دینی فراوانی انجام داده اند  لذا با مشوره  حضرت مولانا احمد جاجروی مدرسه به نام مدینه العلوم نامگذاری شد.

و زمینی به مساحت ۷۰۰۰ متر خریداری شد و بعد از گذشت مدتی نه چندان زیاد اتاق هایی جهت اسکان و تدریس بنا شد و در اواخر سال ۱۳۶۵ مدیر مدرسه حضرت مولانا محمد عثمان (حفظه الله) جهت کسب اجازه تدریس قرآن مجید و تفسیر خدمت شیخ التفسیر و الحدیث حضرت مولانا عبدالغنی جاجروی[۲] روانه پاکستان شدند و با کسب اجازه کتبی از ایشان در رمضان سال ۱۳۶۶ شروع به تدریس و تفسیر قرآن مجید نمودند ضمنا لازم به ذکر است که حضرت استاد قبلا در سطح شهر کلاسهایی برای عموم مردم و فرهنگیان برگزار می نمودند .و بدین صورت بود که این مکتب فکری دینی آغاز به کار کرد. در سال های اولیه تاسیس مدرسه شعبه حفظ قران کریم دایر شد و در همان ابتدا تعداد ۹ حافظ  تحویل   جامعه شد و در کنار، شعبه تدریس کتب هم تا درجه سوم به فعالیت خویش ادامه می داد. .و درهمان سال ،مدرسه خواهران در خیمه ای افتتاح گردید .

 در سال ۱۳۷۲ زمینی به مساحت ۲۰۰۰۰متر در ۲کیلومتری جاده خاش_ زاهدان خریداری شد و مدرسه انتقال یافت و در سال ۱۳۷۴ به بهره برداری رسید و در سال۱۳۷۵  اولین جشن عمامه گذاری طلاب دوره حدیث به تعداد۹نفرو اهدای جوایز به حفاظ کلام الله مجید برگذار گردید و بحمد الله هر ساله تعدادی از فرزندان مسلمان از علوم قران و حدیث در این مدرسه دینی بهره می برند درسال۱۳۸۰برای اولین بار دوره خلاصه القران الکریم به مدت ۱۵روز برای دانشجویان سطح کشور جهت آشنایی بامفاهیم قرانی اغاز به کار کرد ،و در همان سال مورد استقبال دانشجویان قرار گرفت.

حوزه مدینه العلوم شهرستان خاش دارای تمام کلاسهای کتب، حفظ قران مجید و ناظره است .در بخش آموزشی و فرهنگی ، زبان مورد تدریس در این مدرسه دینی عربی ،فارسی و بلوچی است  هم اکنون مدرسه دینی مدینه العلوم دارای دو کلاس در حفظ قران مجید و ناظره است  وجهت اموزش تجوید قران مجید دارالقران الکریم و التجوید دایر گردید. حوزه علمیه مدینه العلوم درحال حاضر دارای۲۵ نفر استاد به مدیریت شیخ القرآن مولانا محمد عثمان بحمد الله اداره میگردد.  این مدرسه در ایام ماه مبارک رمضان و تابستان در زمینه های مختلفی چون تشکیل کلاسهای قران مجید ،سخنرانی ونماز تراویح مبلغ وحفاظ به مناطق همجوار اعزام می نماید و  با تحت اشراف داشتن مکاتبی در سطح شهر و بیرون از ان به فعالیت های اصلاحی و دینی  خویش می پردازد.

درباره‌ الخليل آنلاين

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*