خانه / مراسمات و جلسات / نصایح دلسوزانه شیخ القرآن به مردم خاش در ختم قرآن و اختتامیه دوره تفسیر
نصایح دلسوزانه شیخ القرآن به مردم خاش در ختم قرآن و اختتامیه دوره تفسیر

نصایح دلسوزانه شیخ القرآن به مردم خاش در ختم قرآن و اختتامیه دوره تفسیر

IMG-20160630-WA0037به گزارش پایگاه اطلاع رسانی الخلیل آنلاین ، حضرت شیخ القرآن مولانا محمد عثمان امام جمعه مسجد جامع الخلیل و مدیر جامعه اسلامیه مدینه العلوم شهرستان خاش با تبریک ختم قرآن در مسجد الخلیل و مدینه العلوم و ختم دوره تفسیر قرآن ،از حضور پرشور علما و مسئولان؛ شوراها؛ ریش سفیدان؛ معتمدین ، نخبگان و دانشگاهیان؛ زنان و مردان روستایی و جوانان در مسجد قدردانی کردند.

ایشان فرموند: شب بیست و هفت رمضان در اکثر روایات شب قدر هست لذا باید با شب زنده داری ، اعتکاف ، دعا ، راز و نیاز با خداوند این شب را قدر بدانیم.

امام جمعه مسجد جامع الخلیل اهلسنت خاش افزودند: امشب در نقاط مختلف این کره خاکی قدر محسوب می شود و برای گرفتن پاداش عبادت در این شب توفیق مزید را از سوی خداوند بخواهیم که به ما داده شود.

وی از همکاری و تعاون و خیر رسانی مردم خاش برای افطاردادن روزه داران؛ اطعام نیازمندان؛ کمک به مسجد و آماده سازی مکان برای نمازگزاران قدردانی و تاکید فرمودند: این دنیا برای آباد کردن آخرت به ما داده شده است لذا بندگان خداوند باید برای خریدن بهشت تلاش کنند.

عضو مجمع فقهی ایران  ادامه دادند: زنان و مردان مسلمان باید برای حفظ و رسیدن به میراث پدر و مادر خود در بهشت با کارهای نیک ، حسنه ، عبادات ، ذکر و نیایش همت کنند.

استاد برجسته تفسیر با اشاره به واقعه حبیب نجار که توسط قوم خود مورد ظلم قرار گرفت بیان کردند: در قبال وارد آمدن سختی به حبیب نجار وعده جنت به او داده شد زیرا او درک کرد بود که خداوند به بنده فرمانبردار و صبور خود بهترین نعمت را می دهد.

مدیر جامعه اسلامیه مدینه العلوم شهرستان خاش ضمن تلاوت آیه (مَا یَفْتَحِ اللَّهُ لِلنَّاسِ مِن رَّحْمَهٍ) تفسیر کردند: به تعبیر زیبای قرآن کریم اگر خداوند در رحمت را باز کند هیچ مخلوقی نمی تواند آن در را ببندد لذا همگان امیدوار به سرازیر شدن رحمتهای پروردگار هستیم زیرا در این شبها درهای مغفرت؛ رحمت و بخشش و توبه و رجوع به الله باز هست و پرورگار هیچ کسی را ملامت نمی کند که چرا خطا ، گناه ، خیانت ، ظلم و جفا کرده ای.

بازآ بازآ هر آنچه هستی بازآ گر کافر و گبر و بت پرستی بازآ این درگه ما درگه نومیدی نیست
(قُلْ یَا عِبَادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَهِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعاً) الله ندا می دهد ای بندگانی که بر نفس خود ظلم کرده اید از رحمت الله نا امید نباشید بیایید به سوی پروردگار چراکه الله تعالی تمام گناهان شما را می بخشد.

شیخ التفسیر مولانا محمد عثمان گفتند: خداوند به پیامبر می فرماید؛ ای پیغمبر به بندگانم خبر بده که من غفور و رحیم هستم و تمام گناهان و خطاهای بندگانم را می بخشم و خوش خبری بده که هر موقع آمدی در باز هست و نیز تذکر هم بده که در صورت توبه نکردن عذابی سخت در انتظارشان می باشد.

خداوند جز شرک و کفر دیگر گناهان را می بخشد

إِنَّ اللّهَ لاَ یَغْفِرُ أَن یُشْرَکَ بِهِ وَیَغْفِرُ مَا دُونَ ذَلِکَ لِمَن یَشَاءُ وَمَن یُشْرِکْ بِاللّهِ فَقَدِ افْتَرَى إِثْماً عَظِیماً [النساء : ۴۸] این آیه را روزی حضرت علی رضی الله تعالی عنه تلاوت کرد و فرمود: مرا هیچ آیه ای از قرآن اینقدر خوشحال نکرد که این آیه خوشحال کرد ، ترجمه آیه : خداوند نمی بخشد کسی را که برای او شریک بگیرد و وعید آمده که خداوند جز عمل شرک و کفر دیگر گناهان را می بخشد.

استاد تفسیر ضرورت عبادت خالصانه و انجام کارهای خیر در جوانی را مورد تاکید قرار داد و اظهار کردند: دور شدن از فتنه ها و نا امنی؛ تهمت؛ سخن چینی و غیبت و پخش اخبار دورغ ، شایعات ، اختلافات قومی ، جنگ و برادر کشی سبب رشد و ترقی جامعه ما می شود.

قرآن می فرماید: از گناه و فتنه بترسید فتنه تنها فتنه گر را هلاک نمی کند بلکه ملتی را هلاک می کند.

زندان و دادگاه در شهر و جامعه اسلامی نباید وجود داشته باشد

مدیر جامعه اسلامیه مدینه العلوم اهل سنت شهرستان خاش تصریح کردند: زندان و دادگاه در شهر و جامعه اسلامی نباید وجود داشته باشد لذا توصیه همین هست که پر شدن دانشگاهها و مراکز خیر باید مورد توجه باشد زیرا این از برجستگی های قوم ایده آل و برخواسته از اسلام و قرآن است.

خطیب جمعه مسجد جامع الخلیل اهل سنت خاش تاکید کردند: سربلندی و عزت زمانی هست که فرزندانی صالح و خدمتگذار تربیت شود و حیا و دین فراوان باشد و مساجد پر از شور مؤمنان و دانشگاهها سرشار از حضور افرادی تاثیرگذار و متدین شود.

غیرت مسلمان نباید تحمل کند که زنان لباس و مدل روز و غیر اسلامی بپوشند که حیا و شرافت زن مسلمان لکه دار بگردد.

به تاکید ایشان تاجران و کاسبان تلاش کنند بهترین پوشش و بهترین کالا را تهیه و در اختیار امت اسلامی قرار دهند و تفکر طوری باشد که هر چه ما برای خود می پسندیم برای دیگران هم بپسندیم.

حضرت دحیه کلبی صحابه ای بود که بالاترین حسن را در عرب داشت و جبرئیل امین وقتی نزول می کرد به شکل او می آمد و وقتی حضرت دحیه به بیرون خانه می رفت صورتش را می پوشید که حسن او سبب فتنه نشود و نظر زنی به صورت او افتد و دلش باخته شود باینکه او یک مرد بود اما حجاب می کرد.

زنان امت اسلامی باید فاطمه رضی الله عنها را الگوی خود قرار دهند

در روایتی از حضرت عایشه رضی الله تعالی عنها آمده است که: پیامبر صلی الله علیه و سلم در آخرین لحظات وفات خود در بستر بیماری به حضرت فاطمه در گوشش چیزی گفت که حضرت فاطمه گریه نمود و دوباره در گوشش چیز دیگری گفت تا که حضرت فاطمه خندید و خوشحال شد و چون این راز پیامبر با دخترش بود حضرت عایشه از او سوال نکرد  اما بعد از اینکه رسول الله وفات کرد حضرت عایشه از فاطمه سوال کردم ای فاطمه چرا اول گریه کردی و بعد خندیدی؟ حضرت فاطمه رضی الله تعالی عنها فرمود: اول پدرم گفت که من در این بیماری از دنیا می روم و من گریه کردم و مرتبه دوم به من فرمود: اولین کسی از خاندان من که به من در جنت ملحق می شود ای فاطمه تو هستی و من بخاطر همین خندیدم و خوشحال شدم که بعد از وفات پدرم به زودی نزد او می روم.

زنان امت اسلامی باید فاطمه رضی الله عنها را الگوی خود قرار دهند و حجاب آن بانوی بزرگ اسلام را سرلوحه خود قرار دهند.

به گفته شیخ القرآن به خاطر اینکه جسم حضرت فاطمه را بعد از وفات کسی نبیند اولین تابوت در اسلام برای فاطمه الزهرا رضی الله عنها ساخته شد زیرا ایشان درخواست کردند بعد از وفات و در زمان نماز جنازه بدنش دیده نشود و در شب نماز جنازه اش خوانده شود. 

در روایات آمده وقتی جنازه فاطمه آماده شد حضرت ابوبکر صدیق رضی الله تعالی عنه به حضرت علی گفتند که جنازه ایشان را بخوانند اما حضرت علی قبول نکردند و تاکید کردند تا زمانی که خلیفه رسول الله در میان امت باشد من به خودم اجازه نمی دهم که جلوتر از شما‌ باشم.

ایشان از فتوای اخیر مقام معظم رهبری در موضوع حرام دانستن اهانت به همسران پیامبر و تلاش مجلس برای قانون کردن حفظ حرمت زنان پیامبر و مجازات عاملان هتک حرمت قدردانی کردند.

نعمت امنیت را قدر بدانیم

مولانا محمد عثمان در ادامه سخنان خود عنوان کردند: همه این جنایت ها و نا امنی ها در سرزمینهای اسلامی و کشتن کلمه گویان لااله الا الله خواسته دشمنان اسلام و استکبار و رژیم صهیونیستی است زیرا در اسلام خون؛ جان و مال مسلمان حرام است.

مدیر جامعه اسلامیه مدینه العلوم اهل سنت شهرستان خاش با تاکید بر اینکه نعمت امنیت را باید قدر بدانیم و تلاش کنیم با شکر گذاری و وحدت برای تقویت آن همت نمائیم ادامه دادند: قابل تحمل نیست که یک انسان نهال و درخت خداوند را قطع و برید و تکه تکه و نابود کند و این چه انسان و مسلمان و چه قلبی هست که با سختی و قساوت انسانها را به گلوله می بندند و نابود می کند. 

ایشان در ادامه گفتند: بهترین افتخار و عزت این است که فرد مسلمان اعمالش را برای الله تعالی انجام دهد و خود را از راه های شیطان و شر دور کند و طبق قانون الهی بر هم نوع خود رحم داشته باشد تا الله تعالی بر او رحم کند. 

شیخ القرآن در پایان سخنان خود اظهار داشتند: اگر بر اهل زمین رحم نباشد خداوند رحم خود را بر می دارد و حکومتهای ظالم  را مسلط می نماید لذا اگر در هر منطقه ای ظلم وجود دارد نتیجه عمل مردمان آن سرزمین است.

پایان بخش این آیین باشکوه و معنوی دعای پرسوز و گداز حضرت شیخ القرآن و نیز تجلیل از دانش آموزان کلاسهای قرآنی طرح اوقات فراغت مسجد جامع الخلیل بود.

همچنین دوره ترجمه و تفسیر قرآن کریم به شیوه استادان برجسته کتاب الله مولانا عبدالغنی جاجروی؛ مولانا غلام الله خان رحمهم الله توسط شیخ التفسیر مولانا محمد عثمان در جامعه اسلامیه مدینه العلوم و نیز ختم قرآن در نماز تراویح مسجد جامع الخلیل پایان پذیرفت.

حضرت شیخ القرآن در آئین معنوی دوره تفسیر به ترجمه و تفسیر سوره های مبارکه فلق و ناس پرداختند.

ایشان پس از تفسیر از کلام استاد خود بیان کردند قرآن بس هنوز باقیست ذوق و هوس و این بس به این معنا هست که قرآن با (ب) بسم الله الرحمن الرحیم شروع شده و با (س) و الناس پایان پذیرفته است.

الخلیل آنلاین

درباره‌ الخليل آنلاين

۲ نظر

  1. درود الله بر شما برادران عزیز
    با عرض سلام و خسته نباشی
    ببخشید من سخنرانی مولوی عثمان را خیلی لازم دارم اگه میتونی کامل برام بفرستی چه بهتر اگه اخرش نشد حداقل زمانی که دعا میکند را برام بفرستی از طریق جیمیل یا تلگرام ۰۹۰۱۵۹۹۸۴۵۹
    منتظرم برادران عزیز
    اجرتون با الله

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*