خانه / خطبه های جمعه / هنگامه برپایی قیامت دلها را از جا بی جا می کند
هنگامه برپایی قیامت دلها را از جا بی جا می کند

هنگامه برپایی قیامت دلها را از جا بی جا می کند

الْقَارِعَهُ (۱) مَا الْقَارِعَهُ (۲) وَمَا أَدْرَاکَ مَا الْقَارِعَهُ (۳) یَوْمَ یَکُونُ النَّاسُ کَالْفَرَاشِ الْمَبْثُوثِ (۴) وَتَکُونُ الْجِبَالُ کَالْعِهْنِ الْمَنفُوشِ (۵) فَأَمَّا مَن ثَقُلَتْ مَوَازِینُهُ (۶) فَهُوَ فِی عِیشَهٍ رَّاضِیَهٍ (۷) وَأَمَّا مَنْ خَفَّتْ مَوَازِینُهُ (۸) فَأُمُّهُ هَاوِیَهٌ (۹) وَمَا أَدْرَاکَ مَا هِیَهْ (۱۰) نَارٌ حَامِیَهٌ (۱۱) به گزارش پایگاه اطلاع رسانی الخلیل آنلاین، شیخ القرآن مولانا محمد عثمان در خطبه های نماز جمعه این هفته (۶ ربیع الثانی ۱۴۴۰- ۲۳ آذر ۱۳۹۷) مسجد جامع الخلیل خاش ضمن تلاوت سوره القارعه فرمودند: القارعه در لغت به معنای صدایی که قلب ها را تکان می دهد و در قلب ها ترس، وحشت و لرزه می آورد.

هنگامه برپایی قیامت دلها را از جا بی جا می کند

در یک تفسیری القارعه یک نامی از نامهای قیامت است و با این صفت یعنی اگر پرسیده شود قیامت یعنی چه؟ در جواب باید گفت که قیامت یک هنگامه ای است که دلها را از جا بی جا می کند، یعنی صدایی واقع می شود که دلها به لرزه در می آید.

وقوع قیامت تمام انسان ها به لرزه می آیند و تنها فقط انبیاء را الله می فرماید که غمگین نمی کند اما بقیه انسان ها از صحابه گرفته تا اولیاء، مرد و زن وقتی این هنگامه بیاید به ترس می آیند و تکان می خورند و نمی دانند که جلو چه هست.

در حدیث آمده است که یکی از زمان های بسیار وحشتناک و ترسناک بعد از حشر همان زمان است که مردم به طرف ترازوی اعمال می روند.

این حالت دو مرتبه رخ می دهد یک مرتبه برای کفار و مومنین است، مرحله اول خداوند با یک سنجش و وزنی کفار را از مومنین جدا می کند. «آنهایی که ایمان ندارند را از آنهایی که مومن هستند و ایمان دارند تفکیک می کند».

مرحله دوم برای مومنین پیش می آید، مومنین به طرف میزان حساب سوق داده می شوند و در این لحظه همه می لرزند. لذا یکی از سخت ترین حالت های قیامت همین است که اعمال برای مومنین وزن می شوند.

یکی از نام های قیامت «تغابن» است که سوره ای بنام تغابن نازل شده است و آن روز شکست و پیروزی می باشد.

(یَوْمُ التَّغَابُنِ) عده ای در آن روز شکست می خورند و ناکام می شوند و عده ای پیروز و نجات می کنند.

(وَنَضَعُ الْمَوَازِینَ الْقِسْطَ لِیَوْمِ الْقِیَامَهِ) الله می فرماید: ما روز قیامت ترازوی عدل و انصاف را قائم می کنیم و به هیچکسی ظلم نمی شود.

کسی اگر یک گناهی کرده باشد در ترازوی اعمال دو گناه حساب نمی شود و در سیئات چیزی اضافه نمی شود و همچنین در حسنات چیزی کم نمی شود بلکه اضافه می گردد.

خواندن یک نماز با جماعت ۲۵ الی ۲۷ درجه ثواب دارد

الله فرموده است اگر یک نماز بخوانید ثواب ده نماز را به شما می دهم اگر پنج وقت نماز را بخوانید ثواب پنجاه نماز به شما می رسد.

پیغمبر صلی الله علیه و سلم در شب معراج خداوند او را پنجاه نماز هدیه داد و بعد الله این نماز ها را کم نمود الله فرمود: پنج نماز را در پنج وقت بخوانید اما من ثواب پنجاه نماز را به شما می دهم.

طبق یک روایتی خواندن یک نماز با جماعت الله تعالی به آن ۲۵ درجه ثواب می دهد و اما طبق روایت دوم ثواب ۲۷ نماز را می دهد.

اگر در مسجد بزرگ شهر روز جمعه نماز بخوانید الله تعالی ثواب او را نسبت به مساجد کوچکتر چند برابر اضافه می کند.

درگاه خداوند کریم و سخی است در حسنات از فضل، کرم، بخشش و سخاوت خود اضافه می کند چراکه وقتی به خانه سخی می روید علاوه بر پذیرایی که می شوید هدیه ای هم به شما می دهند و این صفت کریم است.

کسی که به اندازه یک دانه خرما یا جو به کسی بدهد پاداش آن را می بینید

فَمَن یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّهٍ خَیْراً یَرَهُ [الزلزله : ۷] هر کسی به اندازه یک ذره ای عمل نیکی انجام داده ثواب آن را می بیند یعنی به اندازه یک دانه خرما و یا جو اگر به کسی داده اید پاداش آن را می بینید.

مفسرین نوشته اند در هنگام آفتاب نگاه کنید ذراتی در سایه مشاهده می شود و آن ذرات معنی این آیات است.

در حدیث آمده است که خداوند زن گناهکاری را به سبب اینکه سگی را آب داد  گناهان او را بخشید و به جنت فرستاد.

همچنین در رواتی آمده است الله تعالی زنی را بخاطر اینکه گربه ای را اسیر کرده بود تا اینکه او از گرسنگی بمیرد و همانطور گربه مرد، آن زن را به جهنم فرستاد.

هر کسی به انسانی خیری برساند عبادت کرده است

مولانا محمد عثمان استاد برجسته تفسیر در ادامه سخنان خود تشریح نمود: بنابراین هر کسی در هر پست و مقام و یا صاحب فکر و مال و… باشد اگر به انسانی خیری برساند و او را راهنمایی کند عبادت است و همین نیکی ها سبب رفتن او به جنت می شود.

ثمر یک مسلمان سرتا پا خیر است چراکه الله مومن را به «شجره طیبه» مثال زده است که مومن مانند درختی پاکیزه و پربار است و تمام اعمال او میوه و ثمره دارد.

پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمود: “من قاللا إله إلاَّ الله محمد رسول الله دخل الجنه” هر کسی «لااله الاالله» بخواند و در دل یقین داشت و به مقتضای آن عمل کرد داخل جنت می شود.

وَمَن یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّهٍ شَرّاً یَرَهُ [الزلزله : ۸] هر کسی به اندازه ذره ای گناه کند (گناه قولی یا عملی)، او سزای آن را خواهد دید.

اگر کسی مومنی را از توحید به شرک دعوت دهد سزای آن را می بیند

اگر کسی انسانی را از عقیده صحیح و توحید منحرف کند و به شرک، بدعت و خرافات بکشاند یا اگر کسی رباخوار است و دیگران را به رباخواری وادار کند سزای آن را خواهد دید.

فَأَمَّا مَن ثَقُلَتْ مَوَازِینُهُ (۶) فَهُوَ فِی عِیشَهٍ رَّاضِیَهٍ (۷) وقتی پای ترازو می روید، هر آن کسی که کف ترازوی اعمال حسنه اش بیشتر و سنگین باشد و کف گناهانش سبک باشد در زندگی پسندیده و خوشحال خواهد بود.

رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمود: دو کلمه نزد الله محبوب و بر زبان آسان اند و بر ترازوی اعمالنامه سنگین اند: «سبحان الله و بحمده و سبحان الله العظیم»

وَأَمَّا مَنْ خَفَّتْ مَوَازِینُهُ (۸) فَأُمُّهُ هَاوِیَهٌ (۹) وَمَا أَدْرَاکَ مَا هِیَهْ (۱۰) نَارٌ حَامِیَهٌ (۱۱) کسی که کف ترازوی حسناتش سبک باشد و سیئاتش سنگین باشد پس جای او در آتش است آتشی که شعله می زند و خطرناک است.

(تَطَّلِعُ عَلَى الْأَفْئِدَهِ)  به قدری خطرناک است تا که به پوست می رسد ضربه او به دل اثر می کند.

اعمالی انجام دهید که در آن ریا و تظاهر نباشد

فَأَمَّا مَنْ أُوتِیَ کِتَابَهُ بِیَمِینِهِ فَیَقُولُ هَاؤُمُ اقْرَؤُوا کِتَابِیهْ [الحاقه : ۱۹] وقتی مومن پیروز می شود اعمال نامه اش در دست راست داده می شود و خوشحال است و می گوید بیایید نامه مرا بخوانید.

وَأَمَّا مَنْ أُوتِیَ کِتَابَهُ بِشِمَالِهِ فَیَقُولُ یَا لَیْتَنِی لَمْ أُوتَ کِتَابِیهْ [الحاقه : ۲۵] کسی که اعمال نامه اش به دست چپ داده می شود می گوید ای کاش این اعمال نامه به دست من نمی رسید.

بنابراین در عمل تظاهر و ریا نباشد باید عمل نیک کرد و عمل نیک را حفظ نمود. با عقیده خالص توحید و خالی از ریا محض لله اعمال را انجام دهید و این عمل محفوظ می ماند و در ترازوی اعمال می آید و انسان برای همیشه کامیاب خواهد شد.

 الخلیل آنلاین :

www.alkhalilonline.com

کانال تلگرام الخلیل آنلاین و شیخ القرآن مولانا محمد عثمان :

http://t.me/alkhalillonline

 http://t.me/molana_mohammadosman

درباره‌ الخليل آنلاين

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*