خانه / خطبه های جمعه / برای پیشرفت علوم عصری ، روز و اسلامی قرآن کافی و جوابگوست
برای پیشرفت علوم عصری ، روز و اسلامی قرآن کافی و جوابگوست

برای پیشرفت علوم عصری ، روز و اسلامی قرآن کافی و جوابگوست

DSC_0010مولانا فضل الرحمن استاد جامعه اسلامیه مدینه العلوم شهرستان خاش و امام جمعه مسجد جامع دهستان چاه احمد در خطبه های نماز جمعه این هفته (۶ فروردین ۱۳۹۵) مسجد جامع الخلیل ،به موضوع فضیلت روز جمعه پرداختند و افزودند:  روز جمعه شارژر امت اسلام است ، انسان وقتی دقت کند می فهمد که روز جمعه متفاوت تر از دیگر روزهاست خصوصاً وقتی انسان برای نماز می آید یک شادابی و آرامشی را احساس می کند و این هدیه ای است که خداوند به امت اسلام در این روز ارزانی داشته است.

بنابراین مفتخریم به اینکه از امت رسول الله صلی الله علیه و سلم هستیم ، در اسلام کنار یکدیگر نشستن و با هم دست دادن عبادت است.

وقتی امام در روز جمعه یا نمازهای دیگر می گوید السلام علیکم و رحمه الله و السلام علیکم و رحمه الله ، فلسفه اش این است که این شخص از یک جهان وارد یک دنیای دیگر شده و از یک سفر برگشته است ،گویا انسان رخت سفر بسته و با الله جل جلاله ملاقات کرده و از سفر رویایی برگشته و سلام می دهد.

ما امت اسلام خداوند را بسیار سپاسگذاریم که اجازه نداده گردنمان جلوی غیر از او کج شود.

وقتی نماز جنازه خوانده می شود ممنوع است که در آن رکوع و سجده صورت گیرد چراکه ممکن است غیرمسلمانی این صحنه را ببیند و احساس کند که مسلمانان برای مردگان سجده می کنند.

پیشانی، مقدس ترین عضو در بدن انسان است و باید در برابر قدرتی سر فرود بیاورد که او منبع تمام قدرت هاست.

رسول الله صلی الله علیه و سلم می فرماید: کسی را شاهنشاه نگویید چراکه شاهان شاه الله تعالی است.

این افتخار است که مسلمان برای خداوند سجده می کند چنانچه می بینید که در کشور هندوستان مردم آنجا سیصد خدا به اصطلاح خود دارند و حتی مورچه ها را می پرستند.

علامه اقبال می گوید:

من ندیدم هیچ سگی پیش سگی سر تعظیم فرود بیاورد.

رسول الله صلی الله علیه و سلم می فرماید: در روز جمعه لحظه ای وجود دارد که انسان های خوش شانس در آن لحظه دست نیاز را بلند می کنند و از خداوند چیزی را می خواهند که در آن لحظه بین آن شخص و دعای او و بین قبولیت فاصله ای وجود ندارد.

اصحاب رسول صلی الله علیه و سلم روز جمعه بعد از نماز صبح در مسجد می نشستند که مبادا صف اول پر شود و ما از اجری که در صف اول وجود دارد محروم شویم و اگر صف دوم و سوم نصیبشان می شد بسیار ناراحت و پریشان می شدند.

خداوند در روز جمعه هدیه ویژه ای را گذاشته و این فرصت را مهیا کرده که انسان در این روز از خداوند چیزی را بخواهد و خداوند به او عنایت می کند.

یکی از بزرگترین زیبایی های خداوند در روز جمعه این است که خداوند سوره ای را بنام جمعه نازل کرده و الله ذوالجلال آداب این روز را به طور اجمال در این سوره بیان فرموده و یکی از آداب این است که انسان کاملاً فکر و حواس خود را معطوف به این عبادت عظیم کند.

فرزندان را اجازه دهید که در مساجد تربیت شوند نه در چایخانه و کلوپ

یکی از روش های تربیت فرزندان این است که روز جمعه آنها را با خود بیاوریم چون روز جمعه مدرسه و کلاسی است که در هفته یکبار باز می شود.

اگر زندگی پیامبر صلی الله علیه و سلم را بررسی کنید نوادگان زیبای او حضرت حسن و حسین رضی الله عنه این دو بزرگوار در نزد اهل سنت و الجماعت سرداران اهل بهشت هستند و از نظر سیرت و صورت شباهت رسول الله صلی الله علیه و سلم را می دهند و پیامبر با آنها محبت ویژه ای داشت.

در احادیث آمده که وقتی رسول الله از سفر بر می گشتند اول به نزد حضرت فاطمه رضی الله عنها می رفت و پیشانی اش را می بوسید و فاطمه هم پیشانی پدرش را می بوسید و سپس پیامبر به خانه خود می رفت.

وقتی پیامبر در حال نماز خواندن بود در حالت سجده سیدنا حسن و حسین که کودک بودند بر روی پیامبر می نشستند و هرگز پیامبر آنها را دعوا نمی کرد.

در احادیث آمده وقتی پیامبر در حال نماز خواندن بود سیدنا حسین بر روی پدر بزرگ خود می نشست و پیامبر او را تکان نمی داد و صحابه دیدند که سجده پیامبر طولانی شد وقتی نماز به پایان رسید از پیامبر سوال کردند: فلسفه طولانی شدن سجده چه بود؟ پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمود: حسین بر روی من بود و من دلم نیامد که او را پایین کنم و گفتم تا زمانی که او آنجا است باشد هر وقت دلش خواست پایین رود.

مساجد مهمان خانه های شاهی هستند و در این اماکن و زیر این سقف ها مردان تاریخ تربیت شده اند مانند: ابوبکر که در مسجد نبوی تربیت شده است.

پیامبر صلی الله علیه و سلم در مسجد نبی قسمتی را اختصاص داد برای اینکه آنجا مرکز آموزش اسلامی و درس حدیث و تفسیر قرآن عظیم الشان با استادی خود پیامبر صورت گیرد.

آنانی که نمی دانستند قلم چیست صاحب دفتر و مکتب شدند ،روزی که سوره قلم و علق نازل شد عرب ها تعجب می کردند که قرآن می فرماید: (اقْرَأْ) 

بررسی کنید که اصحاب پیامبر و عرب های آن روز چه نصاب ، استاد و ویژگی آنها را در دنیا پویا و بالنده کرد؟ برای پیشرفت عصری و روز و علوم اسلامی به تنهایی قرآن کافی و جوابگوست و نمونه آن در تاریخ اسلام است.

قرآن تنها برای خواندن ثواب نیست

صحابه رسول الله صلی الله علیه و سلم قرآن را خواندند و دنیا را عطرانگین و معطر کردند اما متاسفانه امروزه ما کتاب های رمان ، کتاب داستان و همچنین کتاب های غربی را می خوانیم اما وقت برای خواندن قرآن را نداریم لذا اگر کسی می خواهد آداب سخنوری را بیاموزد به قرآن برگردد، اگر کسی می خواهد سیاست و اداره امور را فرا بگیرد به قرآن برگردد ، اگر کسی می خواهد همسر نمونه ای باشد به قرآن برگردد و …

در قرآن تمام خطوط اقتصادی ، اجتماعی ، بین المللی و … که دنیا در پی اکتشاف آنهاست پیدا می شود.

قرآن را با ترجمه و تفسیر بخوانید تا بدانید الله ذوالجلال در قرآن و کلام خود به ما چه گفته است.

الخلیل آنلاین

www.alkhalilonline.com

درباره‌ الخليل آنلاين

۲ نظر

  1. خداداد ریگی نارونی

    بسمه تعالی
    سایت بسیار جالب و پر محتوایی است لذت بردم به شما تبریک میگوییم وارزوی توفیق دارم

  2. عبدالغنی ریگی نارون

    گویندگان حق همیشه سر بلند می مانند

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*