خانه / خطبه های جمعه / مانند صدیق اکبر برای اسلام مال دهید و تزکیه حاصل کنید
مانند صدیق اکبر برای اسلام مال دهید و تزکیه حاصل کنید

مانند صدیق اکبر برای اسلام مال دهید و تزکیه حاصل کنید

photo_2018-07-19_21-44-11وَسَیُجَنَّبُهَا الْأَتْقَى (۱۷) الَّذِی یُؤْتِی مَالَهُ یَتَزَکَّى (۱۸) وَمَا لِأَحَدٍ عِندَهُ مِن نِّعْمَهٍ تُجْزَى (۱۹) إِلَّا ابْتِغَاء وَجْهِ رَبِّهِ الْأَعْلَى (۲۰) وَلَسَوْفَ یَرْضَى (۲۱) به گزارش پایگاه اطلاع رسانی الخلیل آنلاین، شیخ القرآن مولانا محمد عثمان در خطبه های نماز جمعه این هفته ( ۲۹ تیرماه ۱۳۹۷ – ۶ ذوالقعده ۱۴۳۹) مسجد جامع الخلیل خاش ضمن تلاوت آیات ۱۷ الی ۲۱ سوره لیل فرمودند:

الحمدلله نعمت حیات و زندگی ، صحت و سلامتی را الله متعال به من و شما داده که برای عبادت الله در مسجد حاضر شویم.

نعمت صحت و فراغت را پیغمبر اسلام صلی الله علیه و سلم فرمودند: ” نِعْمَتَانِ مَغْبُونٌ فِیهِمَا کَثِیرٌ مِنَ النَّاسِ: الصِّحَّهُ وَالْفَرَاغُ “، دو نعمت هستند که در آن بسیاری از مردم ضرر و نقصان می کنند: ۱- سلامتی و صحت که تمام اعضای بدن سالم هستند و انسان توان و قدرت طاعت و عبادت الله را دارد.

۲- فراغت یعنی اینکه انسان اسیر و زندان نیست و در بستر بیماری نیست و ممنوع الخروج نیست و آزاد است و خوف و ترسی برای رفتن به مسجد و برای رفتن به حج ندارد ،لذا خداوند را باید شکرگذار این دو نعمت بود.

مومن با خواندن کلمه توحید (لااله الاالله) قلب و بدنش پاک می شود

وَسَیُجَنَّبُهَا الْأَتْقَى (۱۷) الَّذِی یُؤْتِی مَالَهُ یَتَزَکَّى (۱۸) الله فردای قیامت از جهنم نجات می دهد آن کسی را که مالش را در راه الله می دهد و تزکیه نفس و تزکیه مال را حاصل می کند.

مومن با خواندن کلمه توحید (لااله الاالله) قلب و بدنش پاک می شود و روح و روان را پاک می کند.

(إِنَّمَا الْمُشْرِکُونَ نَجَسٌ) الله می فرماید: آنهایی که غیر الله را می پرستند و صدا می زنند و یاد می کنند آنها ناپاک و نجس اند.

خداوند آن کسی که جان و مالش پاک باشد او را از جهنم دور می کند و به جنت می برد.

همه اعمال و طاعت خود را محض بخاطر الله بکنید

وَمَا لِأَحَدٍ عِندَهُ مِن نِّعْمَهٍ تُجْزَى (۱۹) إِلَّا ابْتِغَاء وَجْهِ رَبِّهِ الْأَعْلَى (۲۰) وَلَسَوْفَ یَرْضَى (۲۱) انسان هایی در دنیا وجود دارند که مالشان را در راه خداوند بذل می کنند و نفس خود را بذل می کنند و بخاطر طلب کردن رضامندی الله مالش را می بخشد و به کسانی می دهد که بر آن هیچ احسانی نکرده است.

مفسرین می نویسند که شأن نزول این آیه  و مصداق آن حضرت ابوبکر صدیق رضی الله تعالی عنه است.

در زندگی مکه هفت نفر از غلامان اسلام آوردند از جمله حضرت بلال که در اسارت کفار بودند. آنها را شب و روز شکنجه می دادند ابوبکر صدیق یکی یکی آنها را خرید و آزاد کرد ابوقحافه پدر ابوبکر گفت: ای فرزند شما که اینکار را می کنی غلام هایی را بخرید که شجاع و قوی باشند و فردا در جهاد بتوانید از آنها استفاده کنید اما صدیق اکبر فرمود: پدر جان خوب می فرمایی، اما من به این هدف نمی خواهم آنها را بخرم من بخاطر اینکه الله خشنود و راضی شود می خرم.

وَلَسَوْفَ یَرْضَى (۲۱) الله می فرماید: من (ابوبکر صدیق را) چنان در جنت بنوازم که او خوشحال و خشنود شود.

حضرت بلال را مالکش قیمتی کرد که در آن روز هیچ غلامی چنان قیمتی نداشت اما صدیق اکبر با همان قیمت کلان او را خرید و آزاد نمود و حضرت بلال موذن رسول الله صلی الله علیه و سلم شد.

آیه فوق این درس را می دهد که ای امت محمد صلی الله علیه و سلم همه اعمال و طاعت خود را محض بخاطر الله بکنید.

اعتیاد ، فقر و بیکاری سبب ناامنی می شود

شیخ القرآن مولانا محمد عثمان در بخش دوم سخنان خود به کشتار اخیر شهرستان خاش و جلسه شورای تامین اشاره نمود و یادآور شد: موضوع امنیت را از فرماندار محترم درخواست کردیم حوادث اخیر مردم را نگران کرده و بر این اساس جلسه شواری تامین برگزار گردید و هم اندیشی شد تا جلوی خون ریزی ها گرفته شود و وحشت و ترس و ناامنی که در خانواده ها رخ داده برطرف شود.

ایشان تصریح کردند: مسئله مهم این جلسه امنیت است و علت ناامنی چند مورد است یکی فقر است و سرقت و دزدی بر اثر فقر و اعتیاد و بیکاری است.

فقیر باید از خداوند طلب رزق کند و تلاش و زحمت بکشد و نباید چشم به مال دیگران بدوزد.

راه بدست آوردن روزی سرقت نیست بلکه جوانان باید کار و زحمت بکشند

راه بدست آوردن روزی سرقت نیست ، جوانان باید کار و کوشش کنند و زحمت بکشند و روزی بدست آورند و ازدواج کنند.

ازدواج اسلامی را الله آورده که تا بی حیایی و بی عفتی از جامعه اسلامی برداشته شود و برای امت اسلام نعمت ازدواج نعمت است چراکه پیامبر فرمود: نکاح نصف ایمان است و از خداوند در نصف دیگر بترسید.

اعتیاد علت دیگر سرقت و دزدی است ، باید از این بیماری مهلک جامعه ما پرهیز کند و به این سمت جوانان نروند و بترسند و دنیا و آخرت خود را هلاک نکنند.

یک مرد باید عدالت بین زنان خود داشته باشد

مولانا محمد عثمان در ادامه سخنان خود به موضوع بی عدالتی مردان نسبت به زنان اشاره نمود و افزود: بعضی از زنان از شوهران خود شکایت دارندکه عدالت و مساوات اجرا نمی شود و حق بین دو زن را یک شوهر رعایت نمی کند.

کسی که عرضه و لیاقت گرفتن زن دوم و … را ندارد از آن پرهیز کند یک مرد باید فکر تمام امورات را بکند و اگر ازدواج دوم کرد مردانه خدمت زن و بچه خود را بکند. اگر کسی توان گرفتن زن دوم را ندارد همان یک زن را نگهداری کند.

یک زن احترام و حرمت شوهر خود را بداند و زبانش را کنترل کند

ایشان همچنین به زنان توصیه و متذکر شدند: زنان هم مردان خود را احترام و زبان خود را کنترل کنند.

قرآن می فرماید: مردان حکم روا هستند بر زنان و زنان باید فضل و جایگاه و حرمت مردان را بدانند و به آنها توهین نکنند و اذیت و آزار  ندهند.

زنان بدون اجازه شوهر و خانواده خود به بازار نروند

زنان بدون اجازه به بازار نروند و ۲۴ ساعت با گوشی سرگرم نباشند و وقت خود را به تماشای سریال و فیلم ها نگذرانند. امروز این گوشی ها فتنه شده اند بر همه و اکثر طلاق ها بر اثر همین مسائل است.

خطیب جمعه مسجد جامع الخلیل خاش در بخش دیگر سخنان خود به موضوع تیر اندازی های نیمه شب در شهرستان اشاره نمود و متذکر شد: مردم شب ها خواب اند ساعت ۱ شب تیر اندازی می شود و کسی که مراسم عروسی دارد و بعضی ها هم به بهانه آزمایش کردن تفنگ های خود در نصف شب شروع به تیراندازی می کنند.

تیراندازی نصف شب نشانه مسلمان بودن نیست و از انسانیت خارج است

ایشان در ادامه یاد آور شدند: بسیاری از زنان در هنگام این تیراندازی ها وحشت زده شده و سقط جنین کردند و این قتل حساب می آید و جواب این را چه کسی می دهد؟ تیراندازی نصف شب نشانه مسلمان بودن نیست و این از انسانیت خارج است.

مانند صدیق اکبر برای اسلام مال دهید و تزکیه حاصل کنید

وی تشریح کرد: بجای هزینه کردن اسلحه و تیر اندازی به بیوه زن و یتیم رسیدگی کنید به مدارس و طلاب و مساجد رسیدگی و خرج کنید آنگاه لایق تشویق هستید. مانند صدیق اکبر مال خرج کنید برای اسلام و قرآن و مال دهید و تزکیه حاصل کنید.

مدیر جامعه اسلامیه مدینه العلوم خاش در بخش پایانی سخنان خود نسبت به برگزاری های نماز جمعه در شهرستان خاش اشاره داشت و اظهار کرد: با جلسه ای که با حاج آقای سلیمانی نماینده ولی فقیه داشتیم ایشان فرمودند که تعداد برگزاری نماز جمعه در خاش بیش از ۵۱ مکان است و هنوز هم برای درخواست جدید نماز جمعه به دفتر مراجعه می کنند.

ایشان گفتند: شهر خاش چقدر جمعیت دارد که این تعداد نماز جمعه در این شهر است در حالیکه مساجد جمعه کوچک آن اکثر خالی و کمتر از حد معمول است.

در مساجد جامع بزرگ به نماز جمعه بروید

مولانا محمد عثمان در ادامه خاطرنشان کردند: طبق جلسه ائمه جمعه و مصوبه ای که تصویب و امضا شده نماز جمعه جدید باید با نظارت و بررسی و تشخیص ائمه جمعه تشکیل شده کمیسیون صورت بگیرد و بر حسب نیاز مجوز نماز جمعه در شهر یا روستا داده شود.

مولانا محمد عثمان اظهار کردند: علمای شهرستان بدانند که تریبون مسجد جامع الخلیل متعلق به همه است و هر کسی با هر موضوعی می خواهد صحبت کند اختیار دارد و این تریبون مختص یک شخص خاص و بنده نیست. مگر مسئله خاصی باشد که ما وظیفه داریم آن را بیان کنیم. همه علما این اختیار را دارند که بیایند توحید ، شأن صحابه ، احکام و … را بیان کنند.

مدیر مدرسه علوم دینی مدینه العلوم خاش یادآور شدند: مسجد جامع الخلیل مال شهرستان است و این تریبون عمومی و خدایی است و از اینجا بحث دینی و خدایی زده می شود و نباید کسی سوء استفاده کند و جزء از مسائل دینی و مذهبی، تعریف تشکیلات و مسئله ای که با عقیده ما موافق نیست را بیان کند.

هر عالمی که می خواهد در مسجد الخلیل که متعلق به همه است می تواند بیان و تبلیغ کند

ایشان در آخر به علما و مردم شهرستان اعلام کردند: مردم را گروه گروه و متفرق نکنید و در کوچه و خیابانی که مسجد است لازم نیست مسجد دیگری بسازید و نماز جمعه برگزار کنید. یک جمعه داشته باشید؛ شأن و شوکت شما با اتحاد و اتفاق باشد جمعه یعنی جمع بزرگ، اما گزارش دادند با ۱۵ الی ۲۲ نفر در خاش نماز جمعه می خوانند لذا این را جمع کنید و بیایید در مساجد بزرگ نماز جمعه را بخوانید و حتی در مسجدی که به شما نزدیک است بروید.

وی گفت: از امروز اعلام می کنم هر مولوی از خاش می خواهد در مسجد الخلیل صحبت کند با تماس و هماهنگی با من اختیار دارد در این مسجد که متعلق به همه است بیان و تبلیغ کند.

 الخلیل آنلاین :

www.alkhalilonline.com

کانال تلگرام الخلیل آنلاین و شیخ القرآن مولانا محمد عثمان :

http://t.me/alkhalillonline

 http://t.me/molana_mohammadosman

درباره‌ الخليل آنلاين

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*