خانه / خطبه های جمعه / روزه گرفتن روز عرفه کفاره گناهان یک سال قبل و یک سال بعد می باشد
روزه گرفتن روز عرفه کفاره گناهان یک سال قبل و یک سال بعد می باشد

روزه گرفتن روز عرفه کفاره گناهان یک سال قبل و یک سال بعد می باشد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی الخلیل آنلاین، مولانا محمد عثمان در فرازی از خطبه های نماز جمعه این هفته (۲۶ مرداد ۹۷) مسجد جامع الخلیل خاش ضمن فرا رسیدن ایام ذی الحجه ۱۴۳۹ فرمودند: یوم عرفه و روزه گرفتن روز عرفه کفاره گناهان است وگناهان یک سال گذشته و یک سال آینده را از بین می برد.

مولانا محمد عثمان افزودند: فضیلت عبادت کردن شب های این ایام ثواب بسیاری دارد قرآن می فرماید: وَالْفَجْرِ [الفجر : ۱] وَلَیَالٍ عَشْرٍ [الفجر : ۲] طبق یک تفسیر : بعضی از مفسرین منظور لیال عشر را ایام ده روز ذی الحجه می دانند و جمهور مفسرین، ده روز آخر رمضان را مراد گرفتند. به هر حال هر کدام فضیلت زیادی دارند.

روزهای عرفه به خاطر این فضیلتش زیاد است که در این روز ها روز عرفه وجود دارد و در شب های آخر ماه رمضان شب های قدر فضیلت بالایی دارند که در آن شب ها شب قدر وجود دارد.

ایشان در ادامه تشریح کردند: بهتر این است که از یکم ذی الحجه تا دهم ذی الحجه روزه گرفتن افضل تر است و اگر اینطور برای کسی میسر نشد می تواند روز یکشنبه ، دوشنبه و سه شنبه روزه بگیرد.

وی گفت: امسال طبق رویت حلال و تقویم ایران روز چهارشنبه عید است و در مکه مکرمه روز سه شنبه عید می باشد.

بنابراین وقتی این سه روز «یکشنبه ، دوشنبه و سه شنبه» روزه گرفته شود این حُسن حاصل می شود که طبق حساب عربستان روز عرفه روزه دار هستید و هم به حساب افق ایران روز عرفه را می توان روزه گرفت. لذا طبق افق و حسابی که داریم مکلف به آن هستیم و به نزد الله تعالی اجر آن برای ما است.

عید نماد اتحاد امت اسلام و به نمایش گذاشتن کثرت مسلمین است

مدیر جامعه اسلامیه مدینه العلوم خاش در ادامه سخنان خود به برگزاری نماز عید قربان اشاره داشت و تصریح کرد: برای نماز عید طبق جلسه دیروز ائمه جمعه در سطح شهرستان صحبت و مذاکره بر این شد که ان شاءالله اول وقت به مصلی تشریف آورده و رأس ساعت ۸:۳۰ نماز عید برگزار خواهد شد.

ایشان گفتند: بنابراین با تکبیر تشریق از منزل خود بیرون شده و به سوی عیدگاه مرکزی سه راهی حرکت می کنید.

استاد برجسته تفسیر اظهار نمود: عید نماد اتحاد امت اسلام و به نمایش گذاشتن کثرت مسلمین است، هرچند تجمع در یک مکان باشد این آن معنای عید و عظمت را نشان می دهد.

در یک شهر یک نماز عید برگزار شود

وی افزود: اینکه در مساجد نماز عید برگزار شود این خلاف آن معنا ، مفهوم و مقصد عید را می دهد. عید آن است که همه با حضور در یک میدان که عظمت و اتحاد امت اسلام را نشان می دهد تجمع کنند.

لهذا بر این تاکید است و بهتر این است که در یک شهر یک عید برگزار شود و به دلیل اینکه قبلاً برنامه ریزی نشده است نماز عید های مختلفی در سطح شهر برگزار می شود.

روز عید با خواندن تکبیر تشریق از منزل خود خارج شوید

مولانا محمد عثمان در ادامه به خواندن تکبیرات تشریق تاکید نمودند و گفتند: تکبیر تشریق بعد از نماز صبح روز نهم آغاز می شود (الله أکبر الله أکبر لا إله إلا الله الله أکبر الله أکبر ولله الحمد) خواندن تکبیرات برای هر فرد مسلمان واجب و ضروری است حتی برای خواهران که با صدای آهسته بخوانند.

ایشان تاکید داشتند: سنت همین است تکبیرات با صدای بلند خوانده شود و به سوی عیدگاه حرکت کردن و از راه های مختلف راه رفتن تا این صدا فراگیر و همه منطقه را در بر گیرد و دشمنان اسلام بفهمند جمعیت مسلمانان چقدر زیاد است که تمام غوغای الله اکبر زمین و آسمان را فرا گرفته است.

برگزار کردن نماز عید در مسجد مکروه است

وی در آخر با تاکید بر اینکه نماز عید در عیدگاه خوانده شود گفت: بدون عذر برگزار کردن نماز عید در مسجد مکروه است چراکه آن معنای عید تحقق پیدا نمی کند بنابراین سعی کنید به عیدگاه بروید و در آنجا نماز عید خود را بخوانید.

 الخلیل آنلاین :

www.alkhalilonline.com

کانال تلگرام الخلیل آنلاین و شیخ القرآن مولانا محمد عثمان :

http://t.me/alkhalillonline

 http://t.me/molana_mohammadosman

درباره‌ الخليل آنلاين

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*