خانه / خطبه های جمعه / صداقت ابوبکر و عدالت عمر و سخاوت عثمان و شجاعت علی نظیر ندارد
صداقت ابوبکر و عدالت عمر و سخاوت عثمان و شجاعت علی نظیر ندارد

صداقت ابوبکر و عدالت عمر و سخاوت عثمان و شجاعت علی نظیر ندارد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی الخلیل آنلاین، شیخ القرآن مولانا محمد عثمان در خطبه های نماز جمعه این هفته (۸ ربیع الاول ۱۴۴۰- ۲۵ آبان ۱۳۹۷) مسجد جامع الخلیل خاش ضمن فرا رسیدن ماه ربیع الاول فرمودند: ماه ربیع الاول ماه ولادت پیامبر خاتم صلی الله علیه و سلم می باشد.

اگر اصحاب تمام انبیاء را جمع کنیم مقام و مرتبه آنها به صحابه نمی رسند

ثمره زندگی رسول الله صلی الله علیه و سلم ،تربیت و تعلیم و ساختن صحابه رضوان الله تعالی علیه اجمعین بود.

آن حضرت صلی الله علیه و سلم انسان هایی را ساختند که نه در امت های گذشته مثل و نظیری دارند و نه در این امت مثل و نظیر پیدا شده است.

همانطور که زمان رسول الله زمان ویژه و خاصی بود صحبت یافتگان و یاران پیغمبر هم انسان های ویژه و خاص بودند.

صداقت ابوبکر و عدالت عمر و سخاوت عثمان و شجاعت علی نظیر ندارد

اگر اصحاب تمام انبیاء را جمع کنیم مقام و مرتبه آنها به مقام صدیق اکبر رضی الله عنه نمی رسد. چراکه صداقت و درجه و مقامی را که ابوبکر صدیق حاصل کرد در امت های دیگر نمی توانید پیدا کنید.

اگر عدالت ،فراست و کمالات تمام اصحاب امت های گذشته را جمع بکنید  به حد عدالت و سیاست و تدبیر امیر المومنین عمر بن خطاب رضی الله تعالی عنه نمی رسند.

اگر سخاوت تمام امت های گذشته را کنار هم بگذارید، بردباری و صبر و سخاوت عثمان ذی النورین را نمی توانید در آنها پیدا کنید.

اگر شجاعت و بهادری تمام اصحاب امت های گذشته را کنار هم بگذارید به شجاعت و بهادری علی مرتضی نمی رسند.

استاد برجسته تفسیر جامعه السلامیه مدینه العلوم خاش در ادامه سخنان خود به مقام صحابه اشاره نمود و تشریح کرد: بعد از وفات پیغمبر صلی الله علیه و سلم هر چند تابعی ،ائمه، ولی، سید و سادات همه را جمع کنید به یک ذره خاک و غبار که از زیر پاهای صحابه پریده است برابری نمود، یا به تعبیر شیخ عبدالقادر گیلانی رحمه الله که از او پرسیدند: مقام عمر بن عبدالعزیز اولین خلیفه اموی بالاتر است یا مقام امیر معاویه ؟ شیخ فرمود: عمر بن عبدالعزیز و امثال او را نمی شود با غباری که از زیر پای اسب امیر معاویه به آسمان پریده است برابری کرد.

چراکه آنها جمال محمد رسول الله را با چشم ایمان مشاهده کردند و آنها با پیغمبر و پشت سر او نماز خواندند و قرآن را مستقیماً از زبان رسول الله با گوش خود شنیده اند و جمال رسول الله را مشاهده کردند.

ایشان ادامه دادند: صحابه همراه با پیغمبرحج کردند و با پیغمبر جهاد کردند و یک ساعت و لحظه آنها و یک عمل معمولی آنها با عمل همه امت قابل مقایسه نیست.

بنابراین این است سیرت محمد رسول الله و کمال صحبت یافتگان رسول الله.

ماه ربیع ماه ولادت و هجرت و وفات پیامبر بود

مولانا محمد عثمان خطیب جمعه مسجد جامع الخلیل خاش در ادامه اظهار کردند: در ماه ربیع پیامبر از مکه به مدینه هجرت کردند و در ۱۲ ربیع الاول روز دوشنبه روح رسول الله از جسد پاکش بیرون شد و به سوی پروردگار و در رفیق الاعلی ملحق شد و رسید. همچنین ولادت آن حضرت در ۱۲ ربیع الاول بود.

عضو مجمع فقهی اهلسنت کشور در ادامه تصریح کرد: ربیع به معنای ماه بهار و تازگی و ماهی که رحمت الله بر روی زمین پیدا می شود و در این ماه تشریف فرمایی خورشید عالم محمد رسول الله بود که درس هدایت به امت را تا قیامت داد.

دوستی با صحابه از ایمان است

الله تعالی ما و شما را سرشار از محبت رسول الله و سرشار از محبت صحابه که رسول الله آنها را دوست داشت قرار دهد.

در روایت بخاری آمده است که روزی رسول الله صلی الله علیه و سلم را سوال کردند شما چه کسی را بیشتر از همه دوست دارید؟ رسول الله فرمود: من از همه بیشتر عایشه را دوست دارم و بعد سوال کردند که بعد از عایشه چه کسی را دوست دارید؟ آنحضرت فرمود: پدر حضرت عایشه را دوست دارم و بعد از او فرمود: حضرت عمر رضی الله تعالی عنه را دوست دارم آنگاه آن صحابه بیشتر سوال نکردند.

 الخلیل آنلاین :

www.alkhalilonline.com

کانال تلگرام الخلیل آنلاین و شیخ القرآن مولانا محمد عثمان :

http://t.me/alkhalillonline

 http://t.me/molana_mohammadosman

درباره‌ الخليل آنلاين

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*