خانه / خطبه های جمعه / همه مکلف اند که شکرگذار نعمت های پروردگار باشند
همه مکلف اند که شکرگذار نعمت های پروردگار باشند

همه مکلف اند که شکرگذار نعمت های پروردگار باشند

photo_2018-12-06_16-07-38وَالْعَادِیَاتِ ضَبْحاً (۱) فَالْمُورِیَاتِ قَدْحاً (۲) فَالْمُغِیرَاتِ صُبْحاً (۳) فَأَثَرْنَ بِهِ نَقْعاً (۴) فَوَسَطْنَ بِهِ جَمْعاً (۵) به گزارش پایگاه اطلاع رسانی الخلیل آنلاین، شیخ القرآن مولانا محمد عثمان در فرازی از خطبه های نماز جمعه این هفته (۲۹ ربیع الاول ۱۴۴۰- ۱۶ آذر ۱۳۹۷) مسجد جامع الخلیل خاش ضمن تلاوت آیات اولیه سوره العادیات فرمودند: موضوع سوره عادیات بیان ناسپاسی و ناشکری انسان نسبت به نعمت های پروردگار است.

الله تعالی ما را نعم روحانی و جسمانی عطا کرده است و ما را روزانه رزق و روزی می دهد و برای همه ما دستور ، احکام و قانون نازل فرموده است.

 همه مکلف اند که شکرگذار نعمت های پروردگار باشند

همانطور که ما از نعمت های جسمانی، خوردنی، نوشیدنی و پوشیدنی الله متعال استفاده می کنیم در مقابل این نعمت ها مکلف هستیم که الله را شاکر و قدر نعمت های که به ما عطا نموده را بدانیم و شکرگذار باشیم.

الله تعالی به ما نعمت وجود و انسان بودن عطا کرده و انسان را افضل مخلوقات قرار داده است. (لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ فِی أَحْسَنِ تَقْوِیمٍ) مصداق احسن تقویم انسان است و از انسان ها مومنان موحد هستند.

لهذا بر این نعمت وجود الله را باید شکرگذار باشیم چراکه ما را خلیفه روی زمین قرار داده است.

(هُوَ الَّذِی خَلَقَ لَکُم مَّا فِی الأَرْضِ جَمِیعاً) تمام آنچه که در زمین وجود دارد الله برای انسان ها خلق کرده است.

شایسته و سزاوار این نعمت های الله تعالی شکرگذاری اوست. شکرگذاری او چیست؟ تنها به زبان گفتن شکرگذاری سنت نیست بلکه معنای اصلی شکر این است که تمام نعمت ها را از جانب الله بدانیم و نعمت ها را به سوی الله منسوب کنیم.

(وَمَا بِکُم مِّن نِّعْمَهٍ فَمِنَ اللّهِ) همه نعمت ها را به الله برگردانیم. «ربا تو ما را مسلمان و از امت حضرت محمد صلی الله علیه و سلم قرار داده ای و ما را نعمت قرآن و اسلام عطا نموده ای»

ما نبودیم و تقاضامان نبود /// لطف تو ناگفته ما می شنود

خداوندا ما وجودی نداشتیم و به دنیا نیامده بودیم و تقاضا هم نکردیم اما لطف تو آنچه که ما نگفته بودیم آن را به ما عطا کرد.

لهذا این سوره این را بیان می کند که الله به اسب مجاهدین قسم یاد می کند و اسب مجاهدین را شاهد می گیرد که شما نگاه کنید یک حیوان را مجاهد کاه می دهد و او را سوار می شود و در میدان جنگ می رود و اسب گردن خود را زیر شمشیر دشمن می برد و مالک که بر پشت او سوار است اسب خود را سپر حفاظت او می کند.

بنابراین یک حیوان برای مالک مجازی خود گردنش را به قطع کردن می دهد چراکه او را علف و کاه داده است. حال ای انسان آن حیوان که از حکم تو سرپیچی نمی کند و طاعت تو را می کند تو چرا برای آن ذاتی که خالق و روزی دهنده توست ناسپاسی و ناشکری آن رب را می کنی؟

اعمالی انجام دهید که مورد رضامندی و خشنودی الله متعال باشد

الله تعالی می فرماید: دنیا را دوست داری و مقام را دوست داری آیا نمی دانی فردا که از قبر بیرون شده و به صحرای محشر آمده تمام آنچه که بر سینه داری همه ظاهر می شوند. «اگر در دل ایمان داری ایمان توحید و اخلاص جلو می آیند ولی اگر نفاق، کفر، شرک و ریا داشتی آن هم به میدان محشر می آید.

وَحُصِّلَ مَا فِی الصُّدُورِ (۱۰) إِنَّ رَبَّهُم بِهِمْ یَوْمَئِذٍ لَّخَبِیرٌ (۱۱) پروردگار به تمام آنچه که گفته اید و کرده اید خبر دارد و آگاه است.

 الله تعالی به ما و شما این توفیق را بدهد که عملی انجام دهیم که مورد رضامندی و خشنودی او باشد.

مولانا محمد عثمان در بخش دوم و پایانی سخنان خود ضمن محکوم نمودن انفجار انتحاری در شهرستان چابهار و مسئله امنیت افزود: امنیت خیلی مسئله مهم است لذا این انفجارها کارهای بد و ناپسندی هستند و عاملین می خواهند بهره برداری کنند چراکه اینها به ضرر منطقه و استان هستند.

ایشان در آخر اظها کرد: هیچ سودی در کشتن مردم جز از ضرر دنیا و آخرت نیست، الله تعالی همه را از جمیع فتنه ها و بلاها محفوظ نگه دارد. (آمین)

 الخلیل آنلاین :

www.alkhalilonline.com

کانال تلگرام الخلیل آنلاین و شیخ القرآن مولانا محمد عثمان :

http://t.me/alkhalillonline

 http://t.me/molana_mohammadosman

درباره‌ الخليل آنلاين

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*